Ruszyła matura 2021. Za maturzystami egzamin z języka polskiego, a już 5 maja zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym. Przygotowania do matury w warunkach szalejącej pandemii koronawirusa w Polsce dla większości uczniów były prawdziwym koszmarem. Choć na przygotowania zostało jeszcze kilka dni, wielu maturzystów otwarcie przyznaje, że nie zda matury 2021. Największym postrachem zdających jest, jak co roku, matematyka na poziomie podstawowym. Obawy uczniów rozumie i podziela Dariusz Kulma, znany matematyk, uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku 2008, który od lat pomaga w przygotowaniach do matury. - Matura 2021 to będzie pogrom - ocenia Dariusz Kulma. W rozmowie z „Super Expressem" podkreśla, że w tym roku maturę obleje rekordowo dużo uczniów. - Jeśli poziom zadań w tegorocznym arkuszu maturalnym z matematyki nie został drastycznie obniżony przez CKE, będziemy świadkami niechlubnego rekordu - nie ma wątpliwości znany matematyk.
Piszesz maturę 2021? Przeczytaj koniecznie: Matura 2021: przecieki z matematyki. Co będzie na maturze z matematyki? Jakie zadania powtórzyć?
Spis treści
- Matura 2021: to będzie pogrom
- Matura 2021: powtórz pewniaki przed egzaminem z matematyki
- Matura 2021: co zrobić, żeby zdać?
Matura 2021: to będzie pogrom
Na trudną sytuację tegorocznych maturzystów wpływ miała przede wszystkim pandemia koronawirusa i wprowadzenie zdalnego nauczania. W ocenie eksperta, w zdaniu matury nie pomoże nawet zmniejszenie wymagań egzaminacyjnych, na które w 2021 roku zdecydowało się Ministerstwo Edukacji i Nauki. - Przerabianie materiału na zajęciach online zajmuje więcej czasu, praca idzie wolniej, brakuje czasu na powtórki, do tego dochodzi nastawienie samych uczniów, wielu z nich po prostu się poddało i porzuciło przygotowania - wylicza Dariusz Kulma. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że matura 2021 odbędzie się we wcześniej zaplanowanym, majowym terminie. - Pogromu można było uniknąć, wystarczyło przesunąć termin matury chociaż o kilka tygodni, maturzyści wykorzystaliby ten czas na powtórki - uważa Nauczyciel Roku. Czy jest jeszcze jakaś nadzieja dla uczniów, którym zostało zaledwie kilka dni na przygotowania do matury 2021?
Przeczytaj koniecznie: Matura 2021 z matematyki łatwiejsza. Tego na pewno nie będzie na maturze CKE
Matura 2021: powtórz pewniaki przed egzaminem z matematyki
- Oczywiście, że maturzyści mogą się jeszcze przygotować na tyle, żeby zdać maturę. Przede wszystkim powinni poćwiczyć pewniaki maturalne - podkreśla Dariusz Kulma. Chodzi o typy zadań, które co roku pojawiają się w arkuszach CKE na maturze z matematyki. Dariusz Kulma radzi, by lepiej przerobić mniejszą partię materiału, ale dokładnie, niż powtarzać każde zagadnienie po trochu. Wśród pewniaków maturalnych wymienia zadania z takich obszarów jak:
- geometria płaska - w każdym arkuszu CKE z matematyki znajduje się dużo takich zadań
- podobieństwo trójkątów
- nierówność kwadratowa - na sto procent pojawi się w jednym z zadań w arkuszu CKE
- prawdopodobieństwo
- ciągi – poprzednie lata pokazały, że takich zadań również pojawia się dużo
- procenty
- logarytmy
- funkcje
Przeczytaj koniecznie: Pewniaki na maturze 2021 z matematyki. Nauczyciel Roku uczy, jak rozwiązać te zadania!
Pomocne może okazać się także przeanalizowanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Przykładowy maturalny arkusz CKE z matematyki znajduje się w naszej galerii poniżej.
Matura 2021: co zrobić, żeby zdać?
Oprócz ostatnich przygotowań przed maturą 2021, Dariusz Kulma radzi również maturzystom, jak powinni podejść do samego egzaminu. Na początku matury 2021 z matematyki najlepiej dokładnie przejrzeć arkusz CKE i zacząć od zadań, które umie się rozwiązać. - Dzięki temu uczeń zapewni sobie punkty, które pozwolą mu uzbierać wymagane 31% i zdać maturę. Później może podejść do zadań, które sprawiają mu większą trudność. Warto dać sobie czas, wrócić do nich po 15 minutach - wtedy przychodzą do głowy najlepsze pomysły - tłumaczy Dariusz Kulma. Nauczyciel podkreśla także, że bardzo ważne jest uważne czytanie poleceń, szczególnie w przypadku zadań zamkniętych. Liczy się również ogólne nastawienie do całego egzaminu. - Zawsze powtarzam moim uczniom, żeby nie skupiali się na wyniku, tylko starali się jak najlepiej wykonać swoją robotę - podsumowuje matematyk.
Dariusz Kulma - Nauczyciel matematyki od ponad 20 lat. Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia, w tym zdobywca prestiżowego tytułu Nauczyciela Roku w 2008 r. Jest pomysłodawcą i twórcą projektu Matematyka Innego Wymiaru. Prowadzi kursy online przygotowujące do matury z matematyki na stronie dariuszkulma.elitmat.pl oraz jakzdacmaturezmatematyki.pl.
Matura 2021