Nauka zdalna 2022 skrócona?! Do kiedy zdalne nauczanie w szkołach?
We wtorek, 1.02.2022, poznaliśmy najnowsze plany rządu dotyczące nauki zdalnej, która obowiązuje od 27 stycznia. Okazuje się, że MEiN rozważa skrócenie nauki zdalnej 2022 dla wybranych uczniów. - Jeżeli będzie taka możliwość, skrócimy okres nauki zdalnej, szczególnie w tych województwach, gdzie kończą się ferie zimowe - mówił Przemysław Czarnek w programie "Sedno Sprawy". Wszystko ma zależeć od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce. Skrócona nauka zdalna miałaby objąć w pierwszej kolejności województwa:
- kujawsko-pomorskie
- lubuskie
- małopolskie
- świętokrzyskie
- wielkopolskie
O ile nauka zdalna miałaby zostać skrócona i kiedy uczniowie mieliby wrócić do szkół? - Będziemy starali się skrócić naukę zdalną o tydzień bądź dwa tygodnie - tłumaczył minister edukacji i nauki. Gdyby te zapowiedzi weszły w życie, uczniowie z 5 województw, które zakończyły już ferie, wróciliby do szkół być może już nawet w połowie lutego 2022, a nie jak zapowiadano wcześniej, dopiero na koniec ferii zimowych 2022, czyli po 27.02.
Czytaj koniecznie: Nauka zdalna skrócona?! 1.02.2022 Czarnek zdradził najnowsze plany MEiN. Uczniowie wrócą do szkół jeszcze w lutym 2022?
Do kiedy nauka zdalna? Czarnek ogłosił decyzję
Najnowsze informacje o skróceniu nauki zdalnej 2022 - aktualizacja powyżej.
To już pewne: nauka zdalna staje się faktem. Do kiedy szkoły pozostaną zamknięte i którzy uczniowie przechodzą na naukę zdalną Szczegóły we wtorek, 25.01.2022 podał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. - Zgodnie z rozporządzeniem, które będzie jutro podpisane i będzie obowiązywać od czwartku, w szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas I-IV i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym. Uczniowie klas V, VI, VII, VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych – zapowiedział minister Czarnek.
Nauka zdalna. Kiedy konferencja ministra edukacji? - aktualizacja powyżej
W ciągu najbliższych godzin rząd ma podjąć decyzję dotyczącą nauki zdalnej i zamknięcia szkół - takie informacje przekazał Przemysław Czarnek we wtorek, 25.01.2022. Minister edukacji ogłosił także, jakie scenariusze są brane pod uwagę. - To są warianty, które dotyczą przejścia na naukę zdalną przede wszystkim klas od IV wzwyż i punktowo - w największych miastach, w największych skupiskach, gdzie ta transmisja koronawirusa jest na najwyższym poziomie i generuje największe problemy, jeśli chodzi o działalność służb sanitarnych - powiedział minister Czarnek. Szczegóły dotyczące wprowadzenia nauki zdalnej 2022 poznamy najprawdopodobniej we wtorek, 25 stycznia. Kiedy konferencja ministra edukacji i ministra zdrowia o nauce zdalnej i zamknięciu szkół? Na razie nie została zapowiedziana konferencja prasowa w tej sprawie. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, nastąpiła kontynuacja rozmów MEiN z kierownictwem GIS na temat aktualnej sytuacji epidemicznej, w szczególności kwestii funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. W spotkaniu uczestniczą m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a także Marzena Machalek, Dariusz Piontkowski i Wojciech Murdzek.
Kiedy poznamy szczegóły dotyczące wprowadzania nauki zdalnej i zamykania szkół? Jak zapewnia wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, trwają rozmowy pomiędzy szefami resortów zdrowia i edukacji ws. wprowadzenia nauki zdalnej i "jak będzie decyzja wynegocjowana, to zostanie zakomunikowana". Tomasz Rzymkowski dodał także, że informacje na ten temat przekaże dziś (25.01.2022) Przemysław Czarnek. - Bardzo nam wszystkim zależy na tym, by nauka stacjonarna w jak najszerszym stopniu funkcjonowała. Mamy doskonałą świadomość i wiedzę na temat negatywnych skutków nauki zdalnej, ale sytuacja jest od nas zupełnie niezależna, tzn. wzrost zachorowań w V fali i nowy wariant koronawirusa omikron zmuszają nas do podjęcia bardzo niepopularnych decyzji. O skali tych niepopularnych decyzji dzisiaj poinformuje prof. Przemysław Czarnek - powiedział wiceminister. Dopytywany o kwestię nauki zdalnej Tomasz Rzymkowski, na antenie Polskiego Radia 24 nie udzielił już takiej jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy szczegóły decyzji poznamy jeszcze we wtorek, 25 stycznia, czy dopiero w środę, 26 stycznia 2022.
Przeczytaj również: Nauka zdalna 2022. W których miastach szkoły zostaną zamknięte? Przemysław Czarnek mówi wprost
Przypomnijmy także, że we wtorek, 25.01.2022, premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącymi klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych, by rozmawiać o działaniach w związku z walką z piątą falą pandemii COVID-19 w Polsce. Być może to właśnie po tych spotkaniach poznamy szczegółowe decyzje dotyczące nauki zdalnej i zamknięcia szkół. Jak na razie rodzice, uczniowie i pracownicy oświaty muszą uzbroić się w cierpliwość.
Przeczytaj koniecznie: Nauka zdalna i powrót do szkół po feriach 2022. Decyzja w najbliższych godzinach! Słowa ministra szokują [25 stycznia 2022]
Wiceminister Tomasz Rzymkowski o nauce zdalnej
Głos w sprawie nauki zdalnej i rozwiązań, które w tym zakresie proponuje rząd, zabrał wiceminister Tomasz Rzymkowski. Na antenie Polskiego Radia 24 zapewnił, że rząd chce, by przedszkola i szkoły na poziomie klas 1-3 funkcjonowały normalnie. Pytano o to, kiedy poznamy szczegóły decyzji dotyczącej wprowadzania nauki zdalnej, wiceminister podkreślił, że "niedługo, za kilka godzin będziemy musieli to zakomunikować". Dopytywany o to, czy dowiemy się tego jeszcze dziś, 25.01.2022, nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. - Niedługo taki komunikat ze strony rządu zostanie wydany. Patrzymy, jak to wygląda, patrzymy przede wszystkim na dobro dzieci - dodawał Rzymkowski.
Nauka zdalna. Kiedy szkoły zostaną zamknięte?
Kiedy szkoły zostaną zamknięte? Czy rząd wprowadzi naukę zdalną? - te pytania od tygodni zadają sobie rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy oświaty. W związku z rosnącą liczbą zakażeń w czasie piątej fali pandemii koronawirusa w Polsce, Polacy oczekują od rządu konkretnych działań. Nie oznacza to jednak, że oczekują wprowadzenia nauki zdalnej i zamknięcia szkół. Przypomnijmy, że według wrześniowego sondażu IBRIS, większość obywateli była przeciwna wprowadzaniu nauki zdalnej. Jak podkreślają rodzice, najgorsza jest po prostu niepewność. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, boją się zamknięcia szkół z dnia na dzień w styczniu, czy lutym 2022.