Tak wygląda Klebsiella pneumoniae NDM

i

Autor: wikimedia.org Tak wygląda Klebsiella pneumoniae NDM

New Delhi. Co drugi pacjent umiera, a w ciągu sześciu lat liczba zakażonych wzrosła 23-krotnie! Grozi nam epidemia?

2018-08-29 13:35

Szczep New Delhi to bakteria, na którą nie działają żadne antybiotyki. Powoduje m.in. groźne dla życia zapalenie płuc, a w wielu przypadkach prowadzi do często śmiertelnej sepsy.

New Delhi co to?

New Delhi to tak naprawdę Klebsiella pneumoniae NDM, czyli bakteria należąca do grupy jelitowych. Zarażenie nią może doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych, układu pokarmowego, czy sepsy.

Szczep ten trafił do Polski w 2011 roku. Wtedy właśnie pojawił się po raz pierwszy w Warszawie. Do 2017 roku liczba osób, u których stwierdzono bakterię wzrosła 23-krotnie! Szacuje się, że co drugi pacjent zakażony New Delhi umiera.

Czytaj też: Zakaz handlu: Kiedy sklepy będą otwarte we wrześniu 2018? [NIEDZIELE HANDLOWE]

Objawy zakażenia bakterią New Delhi

Jakie są objawy zakażenia bakterią New Delhi? Superbakterii nie da się zwalczyć antybiotykami! Szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności - pacjenci szpitali, ludzie po długiej kuracji antybiotykowej, osoby starsze i niemowlęta. Typowe objawy towarzyszące zakażeniu to bóle w klatce piersiowej, bóle stawów, gorączka i dolegliwości gastryczne.

Lekarze przyznają, że może wynikać to ze zbyt rzadkiego... mycia rąk. Brak higieny w szpitalach powoduje, że łatwo o zakażenie przy podłączaniu kroplówki bądź cewnika.

Czytaj też:To kawiarnia, nie schronisko". Rodzice z dziećmi chcieli schronić się przed burzą, zostali wyproszeni

Z prof. Walerią Hryniewicz o procedurach zapobiegania zarażeniu New Delhi rozmawiał reporter Paweł Mytlewski:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki