Jednym z haseł kampanii jest "Żółta kartka dla palących węglem i drewnem". - Zależy nam na tym, żeby przekonać tych, którzy pozostali na placu boju - mówi zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig.
Kampania ma przygotować mieszkańców Krakowa na całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, który wchodzi 1 września 2019 roku. W ramach przekonywania do wymiany pieca informacje pojawią się m.in. na 100 bilbordach oraz na monitorach w autobusach i tramwajach. W mieście pojawią się też plakaty zachęcające do skorzystania z 60% dofinansowania na wymianę pieca oraz przestrzegające przed grzywną za zignorowanie zakazu. Jej wysokość to 5000 zł.
- To najwyższy czas, żeby zacząć grozić palcem, bo wciąż kilka tysięcy osób nie wymieniło swoich palenisk - komentuje Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - W Polsce przyjęło się uważać, że prawo prawem, a rzeczywistość jest zupełnie inna. W tym przypadku nie ma możliwości obejścia zakazu - dodaje.
Jak tłumaczy pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski, do wymiany zostało około 9 tysięcy palenisk. - Już w tym momencie możemy przystąpić do wymiany około 3 tysięcy pieców - mówi. Jego zdaniem do końca tego roku może się udać wymienić nawet dwa razy tyle.
W piątek 18 maja od godziny 10:00 do 18:00 przed Pawilonem Wyspiańskiego będzie wystawiona fotobudka, w której będzie można zrobić sobie zdjęcie z żółtą kartką.