Próbna matura 2023 z języka polskiego rozpoczęła się w środę, 28 września o godz. 9.00. Uczniowie, którzy zmierzyli się z arkuszem egzaminacyjnym skupiają się na jednym pytaniu, które szczególnie dało im w kość. O co chodzi? Na maturze próbnej 2023 z języka polskiego uczniowie zmierzyli się z tekstami Marcina Napiórkowskiego "Nie sposób tego zagwizdać" oraz Wojciecha Józefa Burszty "Bez końca". Mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące współczesnej kultury oraz sequelozy.
Czy Marcin Napiórkowski zgadza się z tym, że sequeloza jest zjawiskiem powstałym współcześnie? Uzasadnij odpowiedź - brzmi treść zadania.
W zadaniu szóstym uczniowie musieli się zmierzyć z notką syntetyzującą: Na podstawie obu tekstów napisz notatkę syntetyzującą na temat: przyczyny popularności sequeli.
Matura próbna 2023: polski. Marcina Napiórkowski o odpowiedzi na pytanie z arkusza
Jak się okazuje, maturzyści mieli spory problem z tym pytaniem, a poprawnej odpowiedzi postanowili poszukać u źródła, pisząc bezpośrednie wiadomości do twórcy tekstu "Nie sposób tego zagwizdać", Marcina Napiórkowskiego. Ten jednak szczerze odpowiada:
- Z całego serca życzę Wam dziś powodzenia na próbnej maturze z polskiego! Ale przestańcie mi wysyłać DMy. Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio - napisał Marcin Napiórkowski na Twitterze.
Na pytanie internauty:
- Proszę Pana, a ta sequeloza to jest współczesna, czy nie? Bo ja napisałem, że nie.
Marcin Napiórkowski opowiada:
- Poprawna odpowiedź (moim zdaniem) brzmi: i tak, i nie. Ten tekst jest o tym, że mamy w ostatnich latach zalew sequeli A ZARAZEM wykorzystują one bardzo stare mechanizmy funkcjonowania mitów - czytamy.
Marcin Napiórkowski to polski naukowiec i publicysta, doktor habilitowany nauk humanistycznych i wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.