Barbara Nawratowicz nie żyje. Piwnica pod Baranami żegna swoją gwiazdę i współzałożycielkę. Wzruszające słowa
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Alice Munro. Laureatka literackiej Nagrody Nobla zmarła w wieku 92 lat
- W piątek, 10 maja zmarła w Szwajcarii Basia Nawratowicz - współzałożycielka Piwnicy pod Baranami i jej wielka gwiazda. Korespondentka Radia Wolna Europa. Odeszła, tak jak żyła - na własnych warunkach. Żegnaj, Markizo - napisali w swoich mediach społecznościowych członkowie Piwnicy pod Baranami, informując o śmierci artystki.
Barbara Nawratowicz była nie tylko współzałożycielką Piwnicy pod Baranami, ale także jedną z pierwszych jej wielkich gwiazd. Oprócz aktorstwa i działania w kabarecie, zajmowała się również dziennikarstwem - w latach 1965-1994 była autorką audycji i korespondentką Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Zdobyła także tytuł magistra prawa.
Na początku lat 50. w kolejce po kartki do studenckiej stołówki poznała się z Piotrem Skrzyneckim, wówczas studentem historii sztuki. Tak rozpoczęła się jej niezwykła przygoda z Piwnicą pod Baranami. W kabarecie występowała na scenie, tworząc m.in. kreacje Okrutnej Markizy, Buduarowej Kokoty, Królowej Duńskiej i Holenderskiej Striptizerki. W tym czasie poznała się z Wiesławem Dymnym, w którym z wzajemnością się zakochała i przez kolejne lata pozostawała w związku. Sama potem określiła tę relację jako "burzliwą, gwałtowną i nieco toksyczną", zaś Kazimierz Kutz wspominał, że była to relacja pełna przywiązania i zazdrości. Barbara Nawratowicz założyła wraz z Dymnym kabaret "Remiza" w Klubie "Pod Jaszczurami".
Przez szereg lat odmawiano jej wydania paszportu. Podczas pierwszego wyjazdu na Zachód w 1965 r. pozostała w Danii. Dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa, Jan Nowak-Jeziorański, przyjechał do Kopenhagi i zaproponował jej pracę w rozgłośni. Wtedy Nawratowicz podjęła pracę jako redaktor polskiej sekcji RWE. Redagowała m.in. program aktualności "Panorama Dnia", cotygodniową audycję "Europa za 5 dolarów" i pisała satyryczne programy okolicznościowe (szopki noworoczne). Szczególną popularność zdobyła jako prowadząca emitowanej codziennie pięćdziesięciominutowej audycji muzycznej "Rendez-vous o 6:10".
Po wyjeździe w 1987 r. do Australii została korespondentką Radia Wolna Europa w tym kraju. Przez prawie 30 lat mieszkała w Queensland, a Polskę odwiedzała okazjonalnie. W kwietniu 2015 r. powróciła na stałe do Krakowa.
KRAKÓW. OFERUJĄ LUKSUSOWE SCHRONY ODPORNE NA ATAK ATOMOWY. ZOBACZ ZDJĘCIA: