Kraków. Nie żyje dziennikarka Maria Osterwa-Czekaj
W nocy z niedzieli na poniedziałek, 12 sierpnia, zmarła w Krakowie Maria Osterwa-Czekaj, dziennikarka telewizyjna i działaczka społeczna - poinformował PAP, powołując się na Film Polski. Miała 83 lata. Kobieta pochodziła ze znanej rodziny, bo była córką aktora i reżysera Juliusza Osterwy i wnuczką księcia Pawła Jana Sapiehy.
Ukończyła podstawową szkołę muzyczną w Krakowie, Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie i studia na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, ponadto była asystentką prof. Andrzeja Pawłowskiego na krakowskiej ASP. Do 2000 r. pracowała jako dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych w TVP Kraków, będąc autorką scenariuszy i reżyserką filmów "Wierzyć w pamięć" (1994) i "Człowiek, który znał Edith Stein" (1994).
Działalność społeczna kobiety
Z kolei do 2011 r. pełniła funkcję zastępcy prezesa zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich, z której została odwołana przez księcia Adama Karola Czartoryskiego, fundatora i prezydenta Rady Fundacji Książąt Czartoryskich.
W czasie stanu wojennego była zaangażowana w działania podziemnej Komisji Hutników Solidarność w ówczesnej hucie im. Lenina. Współpracowała też z tzw. Bunkrem w kościele w Mistrzejowicach. Była też jedną z osób, które organizowały w 1989 r. kampanię wyborczą Komitetu Obywatelskiego NSZZ "S", a w latach 1990-91 kierowała Biurem Kongresowym Urzędu Miasta Krakowa.