Nie żyje Witold Cęckiewicz, były główny architekt Krakowa. Hotel Cracovia to jego dzieło

i

Autor: MAREK LASYK/REPORTER Nie żyje Witold Cęckiewicz, były główny architekt Krakowa. Hotel Cracovia to jego dzieło

Miał 98 lat

Nie żyje Witold Cęckiewicz, były główny architekt Krakowa. Hotel Cracovia to jego dzieło

2023-02-21 9:13

Nie żyje Witold Cęckiewicz, były główny architekt Krakowa i profesor Politechniki Krakowskiej. Wśród jego najsłynniejszych projektów znajdują się: hotel Cracovia, kino Kijów, pomnik Jana Pawła II w Krakowie oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Projekt tej świątyni miał osobiście zaakceptować papież Jan Paweł II. Witold Cęckiewicz zmarł w wieku 98 lat.

Nie żyje Witold Cęckiewicz. Były główny architekt Krakowa miał 98 lat

W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz, były główny architekt Krakowa (1955-60), profesor Politechniki Krakowskiej i członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Wśród najsłynniejszych projektów autorstwa Witolda Cęckiewicz znajdują się: hotel Cracovia, kino Kijów, ambasada RP w Nowym Delhi, Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie, Pomnik Jana Pawła II w Krakowie czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Projekt tej świątyni miał osobiście zaakceptować papież Jana Paweł II. Na swoim koncie Witold Cęckiewicz miał również projekty innych kościołów, w tym: kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Rodakach, katedry w Rzeszowie, kościoła św. Brata Alberta w Krakowie, kościoła Zesłania Ducha Świętego w Krakowie czy kościoła Miłosierdzia Bożego w Krakowie (os. Na Wzgórzach).

Jak przypomina PAP, Witold Cęckiewicz wychował ponad 600 architektów, był także mistrzem i wychowawcą dla wielu pokoleń pracowników nauki – doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów. Wykładał nie tylko w Polsce (na PK i w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie), ale też w Iowa State University w Ames (USA) oraz Städtebauliches Institut w Stuttgarcie (Niemcy). Od 1989 do 1999 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Był inicjatorem powołania i dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008), wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 1979 r. został profesorem zwyczajnym na Politechnice Krakowskiej. 18 października 1995 r. krakowska uczelnia nadała prof. Witoldowi Cęckiewiczowi tytuł doktora honoris causa.

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i architektoniczną prof. Witold Cęckiewicz otrzymał m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę rządu Indii (Bulding of the Year, za projekt i realizację ambasady RP w New Delhi), Medal Komisji Edukacji Narodowej, Komandorium Orderu Grzegorza Wielkiego przyznane przez Ojca Św. Jana Pawła II (za osiągnięcia w zakresie architektury sakralnej), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości "za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956" oraz - w 2021 r. - doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sonda
Czy Witold Cęckiewicz powinien zostać patronem ulicy w Krakowie?
grob Piotra B. Mężczyzny ktory został zastrzelony w barze w Krakowie. Byl przypadkową ofiarą zwyrodnialca

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki