Kraków. Testy przesiewowe na koronawirusa
Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądała procedura testowania, szczegóły są bowiem jeszcze dopracowywane. Pewnym jest natomiast, że testy wykrywać będą obecność antygenów wirusa SARS-CoV-2. Kolejne informacje mamy poznać za tydzień. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w wywiadzie udzielonemu Radiu Zet przypominał, że tego typu badania przeprowadza się również w innych krajach Europy.
Testy na obecność wirusa COVID-19 na Słowacji
Parę tygodni temu mieliśmy do czynienia z podobnym działaniem Słowacji. W ciągu jednego weekendu zrealizowano tam masową akcję testowania wszystkich obywateli. Już pierwszego dnia do testu zgłosiło się ponad milion Słowaków. Osoby, które otrzymały wynik pozytywny musiały poddać się izolacji. Według rządu Słowacji akcja ta przyniosła wymierne korzyści, ponieważ już tydzień później w niektórych regionach kraju dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem spadła o ponad połowę.
Masowe testy na koronawirusa – czy naprawdę potrzebne?
Nie wszyscy są jednak entuzjastami tego pomysłu. Według opinii doktora Pawła Grzesiowskiego, immunologa i specjalista ds. szczepień, podobne badania to “wyrzucanie pieniędzy na szukanie pacjentów bezobjawowych”.
Stanowisko ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego:
- Nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje w jaki sposób to przeprowadzimy. Bierzemy pod uwagę różne warianty. Może to być taka metoda, że damy uprawnienia lekarzom rodzinnym i każdy będzie mógł przyjść do przychodni i przejść test. I w tym modelu testy byłyby dobrowolne. Drugi model może zakłądać wykorzystanie całej sieci punktów drive true, mieszkańcy otrzymywaliby skierowania na testy. I w tym przypadku - gdybyśmy wybrali taki model - zapewne byłby obowiązek wykonania testu - poinformował Adam Niedzielski Minister Zdrowia w dzisiejszej rozmowie z RMF FM.
Jeszcze w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja, czy testy na koronawirusa będą obowiązkowe.