Niekończąca się droga do szkoły. Chodzę 40 minut pieszo. Uczniowie z miasta tego nie zrozumieją

i

Autor: Shutterstock Zdj. ilustracyjne.

Uczniowie z miasta nie zrozumieją

Niekończąca się droga do szkoły. "Chodzę 40 minut pieszo". Uczniowie z miasta tego nie zrozumieją

2023-12-12 10:37

Życie ucznia nie jest proste, szczególnie na wsi. Podczas gdy młodsi mieszkańcy miast mają kilka lub nawet kilkadziesiąt szkół w obrębie miasta, dzieciaki z mniejszych miejscowości muszą pokonywać wiele kilometrów do pobliskich miejscowości. Czasami autobusem lub pociągiem, a czasami... pieszo. Najgorzej jest zimą, gdy mróz i śnieżyce potrafią mocno skomplikować drogę do szkoły. Szczegóły poniżej.

Droga przez mękę do szkoły. Wczesne pobudki, kilometry "na piechotę"

Opowieści naszych rodziców o tym, jak to dawno temu w niemal ekstremalnych warunkach pokonywali wiele kilometrów w drodze do szkoły, stały się już tematem internetowych memów. Okazuje się, że rzeczywistość dzisiejszych uczniów nie jest lepsza. Zimy może nie są już tak srogie jak kiedyś, ale problemy z komunikacją i dotarciem do szkoły pozostały. Szczególnie dla uczniów z mniejszych miejscowości, choć wydawać by się mogło, że różnice między miastem a wsią stale się zacierają.

Współcześni uczniowie łatwo nie mają. Za nimi pandemia COVID-19 i wiele miesięcy nauki zdalnej, torpedującej funkcjonowanie szkół. Współczesnym problemem są też plany lekcji, często przeładowane, m.in. z powodu braku nauczycieli. A przecież nie brakuje uczniów, którzy doskonalą swoje umiejętności również po szkole, w ramach innych zajęć. A co z drogą do szkoły? Tutaj też łatwo nie ma, szczególnie, jeśli jest się uczniem mieszkającym na wsi. Nie każdy rodzic jest w stanie zawieźć swoje dziecko do szkoły. Samochód ma większość z rodziców, ale często godziny rozpoczęcia pracy u dorosłych nie zgrywają się z rozpoczęciem lekcji u dzieci. Co to oznacza dla dzieci? Czasami stanie na przystanku, kiedy autobus spóźnia się z powodu mrozu, śliskich dróg lub śnieżnych zasp. - W 3 klasie miałam praktycznie codziennie na 7 - pisze na platformie X jeden z uczniów. - Nie mówię już o tym, że mieszkam na wsi i do szkoły chodzę 40 minut pieszo. Budzik 5:30 - dodaje. Podobnych wpisów jest więcej. Jak widać, uczniowie z małych miejscowości łatwo nie mają i zapewne chcieliby móc narzekać jedynie na kilka minut czekania na miejski autobus lub tramwaj.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szkoły zamknięte w grudniu?! Jak tak dalej pójdzie, dyrektor będzie musiał zamknąć placówkę. Uczniowie zostaną na lodzie

QUIZ. Dokończysz ten wiersz? Same klasyki. Pamiętasz je ze szkoły?

Pytanie 1 z 15
Każdy z nas pamięta słowa Inwokacji z „Pana Tadeusza”: „Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak...”
Barbara Nowacka w sejmie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki