Miecz krótki wakizashi w koshirae [pochwie] i nożyk kozuka, oba wytworzone w XVI wieku.

i

Autor: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Miecz krótki wakizashi w koshirae [pochwie] i nożyk kozuka, oba wytworzone w XVI wieku.

Muzeum Manggha: Niektóre z nich mają po kilkaset lat, a nadal są śmiertelnie skuteczne [AUDIO]

2018-11-26 20:54

Miecze długie, średnie, krótkie, zbroje oraz drzeworyty związane z japońską sztuką wojenną. Te wszystkie rzeczy zbierał Generał Sławomir Petelicki, i teraz jego kolekcję można podziwiać w hali wystawowej Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Najstarszy pochodzi z XV wieku, a nadal jest ostry jak brzytwa. Kolekcję Generała Petelickiego można podziwiać w hali wystawowej Muzeum Manggha. Sama hala jest tak zaaranżowana, by przypominać tradycyjny japoński dom, do którego nie wolno wchodzić w obuwiu. Według muzealników, zamiłowanie Generała Petelickiego do japońskiej sztuki wojennej jest mało znaną częścią jego życia.

- Interesował się dalekowschodnimi sztukami walki, więc to wszystko razem układa się w tą fascynację, która zaowocowała tym, że w depozycie Muzeum Manggha znalazły się obiekty typu uzbrojenie ochronne samuraja, no i broń oczywiście czyli miecze - mówi kuratorka wystawy Małgorzata Martini.

Kuratorka, co sama podkreśla, nie jest metalurgiem, ale na potrzeby wystawy musiała się trochę o japońskich mieczach poduczyć. Są zrobione z dwóch rodzajów stali, o różnej zawartości węgla.

- To powoduje że część, która powinna być ostra, ma możliwość uzyskania tej ostrości, a pozostała część, z nieco innej proporcji pierwiastków, daje temu mieczowi odporność, trwałość - tłumaczy.

Na wystawę składa się w sumie kilkanaście eksponatów. Podziwiać je będzie można jeszcze do końca grudnia.

Czytaj też: W sklepach znanej sieci znaleziono 160 kilogramów kokainy! Była w kartonach z bananami...

Posłuchaj naszego materiału:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają