Kontrowersje wokół formy
Pomnik ma formę stalowego łuku sięgającego w najwyższym punkcie 9,2 metra od poziomu placu. Łuk wznosi się nad pochylonymi betonowymi płytami, symbolizującymi obalenie muru berlińskiego. Na płytach umieszczono między innymi życiorys Ryszarda Kuklińskiego, informacje wyborze Karola Wojtyły na papieża oraz o powstaniu Solidarności.
- Miejsce rewelacyjne. Widzę jak dziesiątki ludzi robi sobie zdjęcia, czyta napisy, zapoznaje się z życiorysem. Dużo osób interesuje się, co to jest. Ta forma, która może razić, ja też osobiście wolałbym pomnik figuralny, jednak przyciąga. Gdyby to był zwykły pomnik, to każdy by przeszedł i nie zwrócił uwagi. - mówi nam Jerzy Bukowski były reprezentant prasowy generała Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.
- Mnie się nie podoba, nie wiadomo co to jest, trzeba się domyślać. Jak przeszedłem z obcokrajowcami, to się mnie pytali, co to jest - mówi Pan Włodzimierz mieszkaniec Krakowa.
Jack Strong
- Skomplikowana historia naszego kraju powoduje, że na przestrzeni dziejów mamy do czynienia z bardzo wieloma postaciami tragicznymi. Niewątpliwie jedną z takich tragicznych, wręcz wallenrodowskich postaci był pan Ryszard Kukliński, osoba, która zrobiła wiele dobrego dla Polski, dla zmiany ustroju - powiedział podczas ceremonii otwarcia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Prezydent zaznaczył, że generał nie przez wszystkich był akceptowany.
Ryszard Kukliński (1930-2004) służył w Ludowym Wojsku Polskim oraz był oficerem Sztabu Generalnego. W 1971 r. podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). Pod pseudonimem Jack Strong dostarczał Amerykanom informacje o strategicznych planach Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego. Uprzedził ich m.in. o planowanym wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. W 1981 r. Kukliński został wraz rodziną potajemnie wywieziony z Polski. W USA został ekspertem Departamentu Obrony i Departamentu Stanu, a następnie otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej i wysokie odznaczenie CIA.
Inicjatorem budowy pomnika było Stowarzyszenie imienia płk. Ryszarda Kuklińskiego. Projekt został wybrany w konkursie w 2011 r. Autorami są Czesław Dźwigaj i Krzysztof Lenartowicz.
Posłuchaj materiału Ewy Sas, reporterki Radia ESKA:
Czytaj też:
>>> "Bo chciałem, a wy macie przyjeżdżać!". Z czym dzwonią ludzie do krakowskiego pogotowia?
>>> Kraków nie dopłaci do in vitro. Burza na posiedzeniu Rady Miasta [AUDIO]
Zobacz TO WIDEO: