Legenda głosi, że pod całą Nową Hutą jest podziemne miasto. Inna, że pod dawnym kinem Światowid, obecną siedzibą Muzeum PRL-u, mieścił się schron dla kilkuset osób, który miał chronić przed wybuchem jądrowym. Ile w tych opowieściach jest prawdy? Tego będzie można się dowiedzieć już niebawem.
Muzeum PRL-u już dziś zaprasza również na wystawę, której otwarcie planowane jest na 18 września. W centrum ekspozycji znajdzie się Nowa Huta i ponad dwieście schronów zbudowanych pod nią. Zostaną omówione te najbardziej charakterystyczne i najciekawsze (np. pod szpitalem im. Żeromskiego). Będziemy mogli zobaczyć jak dziś wyglądają i wybierzemy się na spacer po Nowej Hucie śladem instalacji ochronnych znajdujących się na powierzchni ziemi.
Z kolei już w najbliższą środę, 17 czerwca, o godz. 17, odbędzie się wernisaż wystawy „PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego”. Wystawa zaprasza do refleksji nad tym, na ile PRL jest wciąż żywy. Głównymi bohaterami ekspozycji są Nowa Huta i cały Kraków.
Wernisaż wystawy „PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego” to pierwszy krok do realizacji trasy turystycznej po nowohuckich schronach, której utworzenie planuje gmina Kraków.
Zobacz, jak wygląda zwiedzanie muzeum PRL-u!