Nowa ulica 8. Pułku Ułanów połączy ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Kapelanka–Brożka–Grota Roweckiego na Ruczaju w Krakowie. Drogę o długości 2,7 km zbuduje firma Skanska za ok. 33,7 mln zł.
Zbudują trzy z czterech odcinków nowej ulicy. Kiedy powstanie droga?
Podpisany kontrakt dotyczy trzech z czterech fragmentów nowej drogi, która docelowo połączy ulice Zawiłą i skrzyżowanie ul. Kapelanka i Brożka:
- odcinek nr 1 (ul. Zawiła – okolice ul. Krępy),
- odcinek nr 3 (ul. Podhalańska – Trasa Łagiewnicka),
- odcinek nr 4 (Trasa Łagiewnicka – skrzyżowanie ul. Grota Roweckiego i Kapelanka).
Dla odcinka nr 2 (okolice ul. Krępy – ul. Podhalańska) projektant złożył wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.
- Po zakończeniu postępowania odwoławczego od wyników przetargu, które zakończyło się utrzymaniem decyzji o wyborze oferty firmy Skanska SA, mogliśmy podpisać kontrakt na roboty budowlane. Wykonawca ma 18 miesięcy na realizację trzech odcinków ul. 8 Pułku Ułanów, licząc od daty podpisania umowy - informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Według zapowiedzi inwestycja rozpocznie się jeszcze jesienią od robót przygotowawczych w terenie, przez który będzie przechodzić nowa ulica. Przed przystąpieniem do prac drogowych wykonawca będzie musiał jeszcze przygotować projekt tymczasowej organizacji ruchu i zatwierdzić go w Wydziale Miejskiego Inżyniera Ruchu Urzędu Miasta Krakowa.
Polecany artykuł:
Ulica 8. Pułku Ułanów będzie stanowiła alternatywę dla zatłoczonej ul. Kobierzyńskiej, poprawi obsługę komunikacyjną w dzielnicach VIII i IX, stworzy nową infrastrukturę dla rowerów, samochodów i komunikacji zbiorowej.
Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Kraków. Przez opady deszczu pod samochodem zapadła się jezdnia
Plan inwestycji przewiduje, że w ciągu 18 miesięcy zostanie wybudowana licząca łącznie 2,7 km droga zbiorcza, po jednym pasie w każdą ze stron wraz ze ścieżkami rowerowymi. Powstaną również chodniki, przebudowana będzie infrastruktura techniczna. Ulicą będą kursować autobusy komunikacji zbiorowej.
Po ulicach w żółwim tempie. Ranking najbardziej zakorkowanych miast. Na którym miejscu jest Kraków?
Nowe ulice to w zakorkowanym Krakowie potrzeba nagląca. Stolica Małopolski znajduje się wśród najbardziej przeciążonych ruchem samochodowym polskich miast.
Co roku firma TomTom analizuje ruch drogowy i publikuje raporty z danymi, które obejmują 389 miast w 56 krajach na 6 kontynentach. Również w Polsce. Pod uwagę bierze się czas przejechania 10 kilometrów drogi w godzinach szczytu. To kluczowy parametr, bez względu na kraj czy wielkość miasta.
Z danych wynika, że najbardziej zakorkowanym polskim miastem jest Wrocław. Tu przejechanie 10 km zajmuje 24 minuty 30 sekund. Na drugim miejscu jest Łódź - 22 minuty 22 sekundy. Kraków zajmuje w tym niechlubnym rankingu trzecie miejsce, z wynikiem 21 minut 40 sekund. Oznacza to, że kierowcy w godzinach szczytu poruszają się ze średnią prędkością 22 kilometrów na godzinę.