Ekologiczna kwatera pochówkowa powstała na cmentarzu Podgórki Tynieckie w Krakowie

i

Autor: Slawojar2/CC BY-SA 4.0/wikipedia

Tego jeszcze nie było!

Nowość na cmentarzu w Krakowie. "Pierwsza w pełni ekologiczna kwatera pochówkowa"

2024-11-02 4:13

Kraków doczekał się... ekologicznej kwatery pochówkowej, która pomieści 135 ekogrobów. Inwestycja powstała na terenie cmentarza w Podgórkach Tynieckich. - Kwatera ekologiczna "Drzewo pamięci" to zielona oaza spokoju i zadumy, bez zbędnego betonu i plastiku - opisuje nową inicjatywę krakowski samorząd.

W Krakowie powstała ekologiczna kwatera pochówkowa. 135 ekogrobów

Na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich powstała pierwsza w Krakowie ekologiczna kwatera pochówkowa. Pomieści ona 135 ekogrobów. Uroczyste otwarcie kwatery odbyło się 20 września.

Kwatera ekologiczna na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich zajmuje powierzchnię 133 m kw., co pozwoliło wygospodarować miejsce dla 135 „ekogrobów”. Z czasem planowane jest jej systematyczne powiększanie, w zależności od potrzeb. Kwaterę odgrodzono kolumną drzew – cisów, które tworzą odpowiednie tło i nastrojowość dla tego unikatowego miejsca. Do kwatery prowadzi drewniana furta i kamień z napisem „Drzewo pamięci”. Bliskich zmarłych będzie można żegnać w urnach wyłącznie biodegradowalnych, wykonanych z naturalnych surowców takich jak drewno czy wiklina. Miejsce pochówku może być oznaczone kamieniem pamięci dla którego tworzywem jest kamień naturalny bądź drewnianą tabliczką. Do upamiętnienia zmarłych nie mogą zostać użyte jakiekolwiek elementy betonowe czy stalowe - informuje krakowski magistrat.

Na ekogrobach nie można składać ozdób, które nie są biodegradowalne. Nie znajdziemy tam więc tradycyjnych zniczy, czy sztucznych kwiatów. Dopuszczalne są tylko kwiaty cięte lub znajdujące się w biodegradowalnych donicach. Również znicze muszą być biodegradowalne. Ścieżki wykonane zostały z naturalnych materiałów, takich jak kamień naturalny, kora, żwir czy drewno.

Zmiany na grobie syna Sylwii Peretti. Wzruszające słowa celebrytki do Patryka

Na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich powstał również pomnik upływu czasu i przemijania – oś czasu „Tempus fugit”, oparty o przebieg równoleżnika 50° N przez teren nekropolii i wykorzystujący zjawisko geologiczne dryfu kontynentów. Ten wyjątkowy na skalę światową projekt został objęty patronatem Głównego Geodety Kraju.

Kwatera ekologiczna „Drzewo pamięci” to zielona oaza spokoju i zadumy, bez zbędnego betonu i plastiku. Taka proekologiczna przemiana w tradycji upamiętnienia zmarłych niewątpliwie pozwoli spojrzeć mieszkańcom w inny, także bardziej odpowiedzialny sposób na kwestię troski o środowisko naturalne w obrębie miejsc pamięci, którymi są nekropolie komunalne, gdzie nie zapominajmy, często bytują zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt. Zmianie nie ulegną natomiast kwestie formalne takie jak 20-letni okres dysponowania grobem - czytamy na stronie internetowej miasta Krakowa.

Sonda
Straciłeś ostatnio kogoś bliskiego?
Najpiękniejsze i najbardziej oryginalne nagrobki na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają