Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, strażacy otrzymali zgłoszenie około północy. Służby zostały zaalarmowane przez rodziców, których zaniepokoiła długa kąpiel 14-letniej córki. Gdy weszli do łazienki zastali ją nieprzytomną w wannie.
Polecany artykuł:
Okazało się, że z łazienkowej termy ulatniał się tlenek węgla. Jego stężenie przekroczyło dopuszczalny poziom aż ośmiokrotnie.
Kobieta oraz jej piątka dzieci trafili pod opiekę ratowników medycznych i zostali przetransportowani do szpitala. Dwie osoby opuściły już lecznicę, pozostali wciąż przebywają pod okiem specjalistów. Życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.
RCB przypomina: Czad to cichy zabójca
Tlenek węgla (nazwa zwyczajowa: czad) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Tlenek węgla może być również produktem spalania gazu ziemnego. Czad jest gazem bardzo niebezpiecznym ponieważ jest niewyczuwalny zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).
Polecany artykuł:
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Tworzy połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon.
Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.
Polecany artykuł: