Autor krakowskiego Obiektu Niemożliwego prof. Dariusz Kozłowski jest m.in. współautorem jednego z najwybitniejszych dzieł postmodernizmu w Polsce, czyli Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Zwykł mawiać, że „architektura to jest budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Nawiązując do opowiadania „Nieśmiertelny” Jorge Luisa Borgesa zrealizuje betonowy, symboliczny tron, idealną formę, której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. To wyrafinowany apel o piękno w architekturze.
Polecany artykuł:
Odsłonięcie Obiektu Niemożliwego na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej wraz z uruchomieniem iluminacji świetlnej odbędzie się 18 października o godz. 18.00. Po uroczystości odbędzie się projekcja filmu „Rem Koolhaas – Starchitekt” w reżyserii syna słynnego Holendra, Tomasa Koolhaasa. Film prezentuje obraz człowieka, dla którego architektura to coś więcej niż zawód czy powołanie. Udział w pokazie jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej.
Co jest niemożliwe w architekturze i czy architekci mogą to przezwyciężyć? Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” zaproszono trzech wybitnych architektów, nauczycieli-mentorów, przedstawicieli trzech różnych pokoleń, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Instalacje realizowane są w Krakowie i dwóch miastach. We Wrocławiu 11 października powstała instalacja Jerzego Łątki. W Bytomiu 25 października zaprezentowany będzie projekt Przemo Łukasika.
Więcej informacji: www.architektura25.pl
Polecany artykuł: