Zastanówmy się ile odpadów produkujemy każdego dnia, na przykład podczas przyrządzania posiłków. Ważne, żeby wrzucać te odpady do właściwych pojemników - informuje krakowski magistrat.
Plastikowe kubki po śmietanie lub jogurcie, kartony po mleku lub sokach, woreczki foliowe oraz metalowe puszki muszą trafić do pojemnika żółtego, przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne.
Suche i niezatłuszczone torebki papierowe oraz tekturowe opakowania po jajkach (pod warunkiem, że nie są zabrudzone) wyrzucamy do pojemnika niebieskiego, przeznaczonego na papier.
Natomiast skorupki z jajek stanowią już bioodpady, które powinny trafić do pojemnika brązowego. Z kolei takie odpady jak zatłuszczony papier po maśle, zużyty ręcznik papierowy, resztki mięsa i kości, należy wrzucać do szarego pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane.
Zobacz koniecznie >>> Kraków: Groźny pożar w bloku. 18-latka wyskoczyła z szóstego piętra! [ZDJĘCIA]
Generalnie:
- do żółtego pojemnika powinny trafiać opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i metalu – zarówno opakowania po artykułach spożywczych, jak również po szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, a także tubki po paście do zębów oraz opakowania ze styropianu.
- niebieski pojemnik jest przeznaczony na papier biurowy, tekturę, zeszyty, gazety i papier do pakowania. Ważne jest, aby papier trafiający do niebieskiego pojemnika był suchy i niezatłuszczony.
- do zielonego pojemnika wyrzucamy opakowania ze szkła, czyli szklane butelki i słoiki. Nie należy tu wrzucać szkła stołowego, luster, szkła zbrojonego lub hartowanego.
- w brązowym pojemniku gromadzimy resztki jedzenia, takie jak: obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek oraz fusy z kawy i herbaty. Nie wrzucamy tu jednak mięsa ani kości.
- do szarego pojemnika, przeznaczonego na odpady zmieszane, wrzucamy zużyte chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki, a także resztki mięsa i kości.
Co ważne, do końca czerwca 2022 r. można stosować inne kolory pojemników niż wymagane przepisami pod warunkiem, że będą właściwie opisane. To dopuszczalny okres przejściowy na wprowadzenie zmian i czas dla mieszkańców na dostosowanie swoich pojemników do ogólnopolskich przepisów.
Pojemniki powinny być opisane w następujący sposób:
- papieru i tektury napisem „Papier”,
- szkła, opakowań ze szkła napisem „Szkło”,
- metali, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”,
- odpadów kuchennych ulegających biodegradacji – bioodpadów kuchennych z gospodarstw domowych napisem „Bio”,
- zmieszanych odpadów komunalnych napisem „Odpady zmieszane”.
- Pojemniki na odpady zmieszane mogą być szare lub czarne.