OGROMNA plaga kleszczy w Małopolsce. Przenoszą groźne choroby, naukowcy ostrzegają

i

Autor: Pixabay

OGROMNA plaga kleszczy w Małopolsce. Przenoszą groźne choroby, naukowcy ostrzegają

2020-04-28 13:12

Koniec kwietnia i początek maja to okres wzmożonej aktywności kleszczy. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, kleszcze to jedne z najgroźniejszych dla człowieka naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Mogą być powodem boreliozy lub kleszczowego zapalenie opon mózgowych. Jak chronić się przed kleszczami?

Kleszcz to mały pajęczak, który żyje głównie w lasach, w gęstych zaroślach i w miejskich parkach. Przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Pasożyt ten roznosi wiele ciężkich chorób, groźnych dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt. Największą aktywność kleszcze wykazują od kwietnia do czerwca oraz od września do października, jednak ze względu na zachodzące zmiany klimatyczne, aktywność kleszczy w niektórych rejonach jest stała przez cały rok.

Ochrona przed kleszczami - jak uniknąć kleszczy?

Pamiętamy o przestrzeganiu kilku bardzo ważnych zasad:

- odpowiedni ubiór - czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty
- odpowiedni kolor ubrania - na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze
- unikanie spania w starych budynkach, w których przebywają udomowione zwierzęta
- obozując na wolnym powietrzu, należy się upewnić, że roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta
- stosowanie repelentów - produktów odstraszających kleszcze, nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież
- szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Inwazja kleszczy na Podlasiu. Przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalnie opon mózgowych

i

Autor: SE Inwazja kleszczy na Podlasiu. Przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalnie opon mózgowych

Po powrocie do domu przede wszystkim należy starannie obejrzeć całe ciało! Szczególną uwagę zwracamy na miejsca dobrze ukrwione (głowę, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe). Nie zaszkodzi też wziąć prysznic pod silnym strumieniem wody, a także wytrzepać i wyprać odzież.

Ukąszenie przez kleszcza - jak usunąć kleszcza?

Bezpośrednim skutkiem ugryzienia przez kleszcza są zmiany skórne w miejscu ukłucia. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych przypomina: kiedy dojdzie do ukłucia przez kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć, ponieważ im dłuższy czas żerowania, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia patogenem. Kleszcze możemy usuwać sami - specjalistycznymi przyrządami dostępnymi w aptekach lub pęsetą albo zdać się na fachową pomoc personelu przychodni lekarskiej.

Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne: boreliozę i kleszczowe zapalenia mózgu

Pierwsze objawy chorobowe boreliozy mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny. Czasami jest mylony ze śladem po ugryzieniu, otarciem lub uczuleniem. Jednak jeśli wiemy, że w tym miejscu ukuł nas kleszcz, wszelkie zmiany skórne powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Na boreliozę nie ma szczepionki. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

Do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza. Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Express Biedrzyckiej - Gość: Jacek Jaśkowiak

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki