Okratek Australijski. Co to jest? Skąd wziął się w Polsce? Okratek Australijski ze względu na swój specyficzny, przerażający wygląd otrzymał przydomek Palców Diabła. W Polsce ten grzyb wcale nie jest nowością, choć do 2014 r. oficjalnie rozpisano tylko 100 lokacji, w których można na niego trafić.
Okratek Australijski znowu w Polsce! Palce Diabła pachną jak...padlina
Tym razem na Palce Diabła natrafiono w lesie w województwie małopolskim. Do "Dziennika Polskiego" jeden z czytelników wysłał zdjęcie rzadkiego grzyba.
- Zdjęcie zrobiliśmy w poniedziałek (24 sierpnia) w Hucisku w gminie Gdów w powiecie wielickim - cytuje portal.
Jego niezwykły kształt najprawdopodobniej równa się także z...zapachem. Woń tego grzyba przywodzi na myśl...padlinę.
Okratek Australijski. Oficjalnie mówi się, że pierwotnym obszarem występowania są Australia z Tasmanią i Nowa Zelandia. Być może jest gatunkiem rodzimym także na wyspach Archipelagu Malajskiego, na Mauritiusie i w południowo-wschodniej Afryce. Stamtąd rozprzestrzenił się na tereny Azji i obu Ameryk.
W Europie po raz pierwszy zaobserwowano go w 1914 roku we Francji. Prawdopodobnie został zawleczony wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do europejskich ogrodów botanicznych i zaaklimatyzował się. W podobny sposób mógł dotrzeć także do Polski. A u nas, po raz pierwszy został zaobserwowany w 1975 r. przez mieszkańców wsi z okolic Biłgoraja.
Dziś w Polsce nadal jest rzadki, ale rozprzestrzenia się coraz bardziej, czego dowodem jest choćby ostatnie znalezisko. W ubiegłym roku o podobnym odkryciu informowała Gazeta.pl, wtedy Palce Diabła odkryto na...Biskupiej Kopie! Na granicy polsko-czeskiej w województwie opolskim.
Gdzie znaleźć Okratka Australijskiego w Polsce?
Najczęściej występuje w Sudetach i na ich przedpolu, w Karpatach i na wyżynach południowo-wschodniej Polski. W północno-zachodniej części kraju stwierdzono jedynie pojedyncze stanowiska, a w Polsce północno-wschodniej dotychczas go nie stwierdzono. Ok. 30 proc. wszystkich znanych polskich stanowisk leży w Karpatach.