Niezwykłe zjawisko roju Orionidów, czyli meteorów związanych z kometą Halleya można obserwować między 2 października i 7 listopada. Rój osiągnie swoje maksimum w nocy z 21 na 22 października. Obserwację najlepiej rozpocząć około północy. Szacuje się, że w ciągu godziny będzie można zobaczyć na niebie od 20 do 40 obiektów. Oznacza to, że średnio co 2-3 minuty ujrzymy nad naszymi głowami spadającą gwiazdę.
Czytaj też: Kraków: Koń ciągnący dorożkę upadł pod Wawelem. Po chwili wrócił do pracy [ZDJĘCIA]
Jak obserwować Orionidy?
Obserwację można zacząć około godziny 22.30. Wzrok powinniśmy więc skierować w stronę południowo-wschodniego horyzontu. Istotnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem jest także pogoda. Do obserwacji gwiazd niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo.
Czytaj też: Nastolatki hailowały przed bramą Auschwitz. Sprawą zajmie się prokuratura
Gdzie w Krakowie oglądać Orionidy?
Przy dobrych warunkach pogodowych również krakowianie będą mogli obejrzeć je nawet bez specjalistycznego sprzętu. Żeby to zrobić najlepiej wybrać się w miejsce położone z dala od źródeł światła: zabudowań, latarni ulicznych itp. W naszym regionie do obserwacji świetnie nada się np. kopiec Kraka, kopiec Wandy, kopiec Piłsudskiego, krakowskie Błonia. Także łąki, czy parki w samym Krakowie, chociaż najlepiej wyjechać poza miasto np. do Ojcowa.
Najlepsze miejsca do obserwacji są zaznaczone na niebiesko. Mapę można znaleźć na stronie: www.lightpollutionmap.info