Perseidy 2018: już w sierpniu noc spadających gwiazd! Gdzie je oglądać?

i

Autor: pixabay.com Perseidy 2018: już w sierpniu noc spadających gwiazd! Gdzie je oglądać?

PERSEIDY w 2018. Gdzie w Krakowie oglądać noc spadających gwiazd? Podpowiadamy! [LOKALIZACJA]

2018-08-12 17:51

Tego roku znów będziemy mogli oglądać prawdziwe gwiezdne widowisko. Największe natężenie perseidów wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia 2018. Jak przygotować się do obserwacji? Gdzie oglądać deszcz meteorów? Podpowiadamy, gdzie w Krakowie zobaczymy Perseidy. 

Perseidy 2018. Kiedy noc spadających gwiazd?

O której godzinie rozpocznie się deszcz meteorów?

Najwyższa intensywność roju Perseidów przypada na noc z niedzieli 12 sierpnia na poniedziałek 13 sierpnia między godz. 22:00 a 10:00. Będziemy mogli zauważyć aż 110 zdarzeń na 1h obserwacji (czyli 110 spadających gwiazd na 1 godzinę). Według prognoz International Meteor Organization największa intensywność deszczu przypadnie na godz. 21:00. Obserwacje można już prowadzić od 7-8 sierpnia po III kwadrze Księżyca.

Czytaj też: Małopolska: Policjanci zabezpieczyli plantację wartą 3 miliony złotych! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Gdzie w Krakowie oglądać noc spadających gwiazd?

Przy dobrych warunkach pogodowych również krakowianie będą mogli obejrzeć je nawet bez specjalistycznego sprzętu. Żeby to zrobić najlepiej wybrać się w miejsce położone z dala od źródeł światła: zabudowań, latarni ulicznych itp. W naszym regionie do obserwacji świetnie nada się np. kopiec Kraka, kopiec Wandy, kopiec Piłsudskiego, krakowskie Błonia. Także łąki, czy parki w samym Krakowie, chociaż najlepiej wyjechać poza miasto np. do Ojcowa.

Najlepsze miejsca do obserwacji są zaznaczone na niebiesko. Mapę można znaleźć na stronie: www.lightpollutionmap.info

Interaktywna mapa

i

Autor: https://www.lightpollutionmap.info Interaktywna mapa

Perseidy - czym są?

Perseidy to pozostałości materii po komecie Swift-Tuttle. Meteory, które wpadają do atmosfery, spalają się i tworzą świetlany efekt. Rój przemieszcza się miedzy gwiazdozbiorami  Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Radiant w pewnym momencie znajdzie się w pobliżu eta Persei, czyli gwiazdy z gwiazdozbioru Perseusza. Właśnie stąd wzięła się nazwa roju meteorów - Perseidy. Najlepiej widoczne są na półkuli północnej.

Zobacz też:

>>> Agresywny pitbull pogryzł kobietę i jej psa [WIDEO]

>>> Kraków. Lekarze namawiają, aby nie szczepić dzieci? [AUDIO]

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają