Obecnie coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. Policjantka z radarem już nie dziwi kierowców, ale służba pań to nie tylko drogówka, czy patrolowanie ulic. Kobiety obecne są we wszystkich pionach: w prewencji, służbie kryminalnej i dochodzeniowej oraz logistyce.
Kierują także jednostkami, jak na przykład podinspektor Dorota Tokarz, która pełni obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach czy młodszy inspektor Urszula Martyniuk - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu.
Kobiety na stanowiskach cywilnych zajmują się np. logistyką. Dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmują się sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi czy inwestycyjnymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komend i komisariatów nie byłoby możliwe.
W garnizonie małopolskim zatrudnionych jest aktualnie 7764 funkcjonariuszy policji, w tym 1250 kobiet (16% małopolskich policjantów to kobiety) i 6514 mężczyzn oraz 1787 pracowników policji, w tym 1243 kobiet (co stanowi 70% stanowisk cywilnych) i 544 mężczyzn.
- Z okazji nachodzącego Dnia Kobiet składamy naszym Koleżankom najcieplejsze życzenia dalszego rozwoju zawodowego i możliwości realizowania swoich pasji, także poza policją - mówi mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.
Kiedy powstała policja kobieca?
Kobiety w polskiej policji są już od 95 lat. W 1925 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na wniosek Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi poleciło Komendzie Głównej PP zorganizowanie rekrutacji kandydatek do policji kobiecej, a następnie przeprowadzenie kursów szkoleniowych. 26 lutego 1925 roku zorganizowano pierwszy oddział policji kobiecej.