Plagę szczególnie widać po rosnącej liczbie zachorowań na przenoszoną przez kleszcze boreliozę. - W 2017 roku odnotowaliśmy 3322 przypadki, w 2018 już o przeszło 300 więcej w porównaniu do roku 2017, natomiast w bieżącym roku (do 31 maja) było 831 przypadków boreliozy - mówi Jacek Żak z wojewódzkiej stacji sanitarno epidemiologicznej w Krakowie.
Czytaj też >>> Awaryjna naprawa torowiska w Podgórzu. Zamknięte zostanie torowisko do Łagiewnik
Niestety, służby przyznają, że zagrożenie jest wszędzie tam, gdzie występuje naturalna zieleń.
- Są to pajęczaki, więc mają cztery pary odnóży krocznych, po tym możemy je najłatwiej rozpoznać. Musimy się obserwować po każdym spacerze, obecnie praktycznie wszędzie - również w Krakowie możemy wejść w kontakt z kleszczami - potwierdza profesor Dariusz Ropek z Uniwersytetu Rolniczego.
Idąc do lasu, czy parku sanepid zaleca, by ubierać długie spodnie i koszulki z długim rękawem. Jeśli po takiej wyprawie zauważymy objawy jak przy grypie, należy się natychmiast zgłosić do lekarza.
Gigantyczne, afrykańskie kleszcze zmierzają do Polski
Kleszcze z Afryki mogą przenosić drobnoustroje wywołujące m.in. gorączkę krwotoczną czy plamistą. W przypadku zauważenia kleszcza z odnóżami w paski, powinno się poinformować o tym Państwową Inspekcję Sanitarną.
Czytaj więcej >>> Gigantyczne, afrykańskie kleszcze zmierzają do Polski. Są bardzo niebezpieczne!
Afrykańskie kleszcze mogą być nawet pięć razy większe od tych, które znamy z naszych lasów i parków! Są też znacznie bardziej niebezpieczne.
Sprawie kleszczy przyglądał się nasz reporter Kuba Paduch. Posłuchaj materiału:
Zobacz koniecznie:
>>> Szokujące zdarzenie w Krakowie. Mężczyzna wysiadł z samochodu i... skoczył do Wisły