Ostrzeżenie obowiązuje od 18 lipca, do dzisiaj, 19 lipca. Meteorolodzy ostrzegają, że w związku z ulewami możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych w dopływach Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i mniejszych dopływach Wisły.
W godzinach późnopopołudniowych spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na Wiśle.
- W związku z występującymi oraz w dalszym ciągu prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach: Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. W dalszej kolejności spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych zwłaszcza w zlewniach Skawy, Raby oraz Dunajca. Stan alarmowy może zostać przekroczony także na Małej Wiśle w profilu Jawiszowice - alarmuje IMGW.
>>> Jeżeli macie informacje o utrudnieniach w Waszym rejonie, prosimy o kontakt. Poinformuj nas, przyślij zdjęcia, wideo na Facebooku, lub wysyłając maila na nasz adres mailowy: [email protected].
Z powodu dużej ilości wody i naniesionych konarów drzew został zamknięty tymczasowy most w ciągu Zakopianki w miejscowości Biały Dunajec. Policja kieruje kierowców na objazdy.
IMGW wydał także ostrzeżenia pogodowe przed burzami. Ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczą południowych powiatów województw śląskiego (pow. pszczyński, cieszyński, żywiecki, bielski i miasto Bielsko-Biała) oraz małopolskiego (pow. oświęcimski, wadowicki, suski, nowotarski i tatrzański). We wszystkich pozostałych powiatach województwa śląskiego i części małopolskiego obowiązuje drugi stopień zagrożenia. - W trzecim stopniu ostrzeżenia meteorologicznego przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności - ostrzega IMGW.
Wczoraj, 18 lipca, o godz. 21.30, w Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego odbyło się doraźne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego, którego tematem – w związku z długotrwałymi, nawalnymi opadami deszczu – był aktualny stan zagrożenia powodziowego na terenie województwa małopolskiego, w tym i na terenie Miasta Krakowa.
Monitorowanie wybranych punktów potencjalnego zagrożenia związanego z intensywnymi opadami deszczu zostało uruchomione przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, zgodnie z „Procedurą postępowania na wypadek wystąpienia zagrożeń spowodowanych nawalnymi opadami deszczu na terenie Miasta Krakowa”, od godz. 14.00 w dniu 17 lipca, a wczoraj monitorowanie stanu wód rozszerzono do 23 punktów kontrolowanych co 6 godzin.
W toku dyskusji członków Zespołu Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego zwrócono uwagę na zagrożenia sanitarne, związane z bakteriami, które mogą się pojawić po przepełnieniu zbiorników szambowych oraz na konieczność zwiększenia nadzoru nad bezpieczeństwem sanitarnym dostaw wody, a także omówiono ewentualne zagrożenia związane z osuwiskami.
- W związku z podtopieniami w całym kraju straż pożarna interweniowała ponad 1400 razy. Od rana w Małopolsce straż wyjeżdżała z bazy 176 razy - informuje- rzecznik prasowy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. mgr Paweł Frątczak.
Z powodu dużej ilości wody i naniesionych konarów drzew został zamknięty tymczasowy most w ciągu Zakopianki w miejscowości Biały Dunajec. Policja kieruje ruch na objazdy. Dojazd do Zakopanego jest możliwy przez Bukowinę Tatrzańską, Czarny Dunajec lub przez Ząb. Pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w gm. Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Trzciana i w całym powiecie limanowskim.
Czytaj też:
>>> Kraków: Mężczyzna leżał w kałuży krwi na przystanku przy dworcu. Pomógł mu kierowca MPK
>>> Kraków: Nikt nie chciał ustąpić miejsca kobiecie w zaawansowanej ciąży. Zareagowała motornicza
Zobacz TO WIDEO: