W ciągu dnia termometry wskażą od 28 do 31 st. C na wschodzie, od 32 do 36 st. C w centrum, na zachodzie i południu kraju. Dla województwa lubuskiego IMGW wydało najwyższe ostrzeżenie, bo III stopnia.
- W Małopolsce prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C - czytamy w komunikacie IMGW. Jednak temperatura w słońcu może być wyższa nawet o dwa, trzy stopnie.
Czytaj też: PERSEIDY w 2018. Gdzie w Krakowie oglądać noc spadających gwiazd? Podpowiadamy! [LOKALIZACJA]
II stopień oznacza, że: "Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".
W piątek wysokim temperaturom w regionie będą towarzyszyły burze z gradem: "Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 30 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie opady gradu" - informuje IMGW.
Czytaj też: 22-letni Polak przywiózł do Norwegii 600 litrów wódki. Chciał ją sprzedać, ale został deportowany
Pogoda w sierpniu 2018
Pogoda długoterminowa na sierpień zapowiada się upalnie. Jak podaje Super Express najcieplej będzie na północy kraju. Tam termometry przez większość dni będą wskazywały po 30 stopni Celsjusza. To dobra wiadomość dla tych, którzy będą wyjeżdżali nad morze. Nieco chłodniej może być na południu kraju - tam słupki na termometrach mogą pokazać około 25 stopni Celsjusza. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku lato potrwa aż do połowy września.
Opadów ma być zdecydowanie mniej niż miesiąc wcześniej, podobnie burz. Pamiętajmy jednak, że pogoda w lecie może być zmienna, dlatego przelotne opady nigdy nie są wykluczone - spakujmy do walizki parasolkę i płaszcz przeciwdeszczowy.
Jak przetrwać upały?
Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Niewątpliwie upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.
Lekarze zalecają, aby wtedy osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet 3 litry wody dziennie.