Pogodowy armagedon na Podhalu. Śnieg nie przestaje sypać! Synoptycy podali kluczową datę

i

Autor: cocoparisienne//pixabay, CC0 Kulminacja opadów śniegu na Podhalu jest spodziewana po południu w piątek, 3 lutego 2022 / zdjęcie ilustracyjne.

Podhale zasypane śniegiem

Pogodowy armagedon na Podhalu. Śnieg nie przestaje sypać! Synoptycy podali kluczową datę

2023-02-01 9:37

Podhale zostało zasypane śniegiem, a opady białego puchu nie ustają. Jak podaje PAP, w Zakopanem leży 56 cm śniegu. W całym regionie panują fatalne warunki drogowe. Według prognoz synoptyków, intensywnych opadów śniegu na Podhalu możemy się spodziewać jeszcze przez co najmniej trzy dni. Obecnie w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Intensywne opady śniegu na Podhalu. Tego dnia będzie najgorzej

Podczas tegorocznych ferii, uczniowie odpoczywający w Tatrach nie mogą narzekać na brak śniegu. Białego puchu jest już tak dużo, że staje się on uciążliwy, a tymczasem opady wcale nie ustają. Jak podaje PAP, w Zakopanem leży 56 cm śniegu, a w mieście przez całą noc z wtorku na środę (31 stycznia/1 lutego) pracowały pługopiaskarki. Od rana w zimowej stolicy Polski trwa wielkie odśnieżanie. Mimo tego warunki drogowe są bardzo złe, a na jezdniach zalega śnieg oraz błoto pośniegowe. Z dużymi utrudnieniami muszą się liczyć także piesi. Mieszkańcy Zakopanego odgarniają śnieg z własnych posesji, dlatego na chodnikach i poboczach tworzą się gigantyczne hałdy, przez które ciężko się przedrzeć. 

Nowa atrakcja dla dzieci w parku Tysiąclecia

Według prognoz synoptyków opady śniegu na Podhalu utrzymają się co najmniej przez trzy najbliższe dni. Kulminacja tego zjawiska pogodowego ma nastąpić po południu w piątek, 3 lutego. Intensywne opady śniegu mogą być przyczyną łamania się drzew i zrywania linii energetycznych! 

Zagrożenie lawinowe w Tatrach

Obecnie w Tatrach obowiązuje trzeci, czyli znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Prognozowany opad śniegu z wiatrem spowoduje gromadzenie depozytów śnieżnych w formacjach wklęsłych, depresjach i żlebach. Śnieg będzie słabo związany z podłożem co skutkować będzie większym zagrożeniem lawinowym - ocenia TOPR. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze są niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają