Powrót mamy do pracy. Co warto wiedzieć?

i

Autor: materiały partnera

Powrót mamy do pracy. Co warto wiedzieć?

2019-11-07 7:30

Pogodzenie ze sobą obowiązków zawodowych i macierzyńskich to duże wyzwanie. Moment powrotu do pracy wyzwala w młodej mamie ogromne pokłady stresu. Z jednej strony pojawia się troska o maluszka pozostawionego pod opieką innych osób, z drugiej nieświadomość, że młodej mamie przysługują w pracy pewne przywileje. W każdym przypadku nieznajomość prawa szkodzi.

Powrót na poprzednie stanowisko

Wiele młodych mam na myśl o powrocie do kariery zawodowej zaczyna przeglądać serwisy typu Pracuj.pl w poszukiwaniu oferty pracy, która nie tylko zasili domowy budżet, ale też umożliwi znalezienie czasu potrzebnego na opiekę nad dzieckiem. Wśród nich nie brakuje kobiet, na które czeka dotychczasowa praca. Niepokój związany z tym, czy mają one do czego wracać, często wynika z niewiedzy, że pracodawca ma obowiązek przyjąć młodą mamę na jej dawne stanowisko. Jeśli jest to niemożliwe, musi zapewnić jej posadę równorzędną lub zgodną z kompetencjami, jakie posiada. Co ważne – nie może za tym iść obniżenie dotychczasowego wynagrodzenia. Musi ono pozostać na co najmniej takim samym poziomie. Jeśli w międzyczasie kolegów z działu objęły podwyżki, przysługują one obligatoryjnie również kobiecie wracającej do pracy po urlopach wychowawczych lub rodzicielskich.

Bez pracy w nadgodzinach i nocą

Rodzic dziecka, które nie ukończyło jeszcze 4 roku życia ma prawo odmówić pracy w godzinach nocnych. Od jego woli zależy też wykonywanie obowiązków zawodowych poza czasem wyznaczonym w ustalonym wcześniej harmonogramie pracy. Bez zgody rodzica pracodawca nie ma prawa wysyłania go w delegację lub szkolenie odbywające się poza miejscem zatrudnienia.

Dodatkowy czas wolny

Warto wiedzieć, że rodzicom przysługują dodatkowe dni wolne od pracy. Dodatkowo młoda mama karmiąca piersią ma prawo do przerw w ciągu dnia. ich ilość i długość uzależnione są ilości godzin pracy i liczby dzieci.

Gdy dziecko zachoruje

Mamom, które muszą zająć się chorym dzieckiem, przysługuje z tego tytułu zasiek opiekuńczy. Z tego prawa mogą skorzystać również ojcowie.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Warto wiedzieć, że kobiecie przebywającej na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim przysługuje urlop wypoczynkowy. Często jest to kumulacja wielu dni wolnych. Młoda mama może zwrócić się do pracodawcy z prośbą o możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego pomiędzy urlopem macierzyńskim lub rodzicielskim, a dniem powrotu do pracy.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki