Przypomnijmy, pożar wybuchł w sobotę po godz. 18:00. Żywioł błyskawicznie się rozprzestrzenił, ponieważ zabudowa wsi Nowa Biała jest bardzo zwarta, a wiele budynków zostało zbudowanych z materiałów łatwopalnych, m.in. z drewna. Z ogniem walczyło 400 strażaków. 21 budynków mieszkalnych, w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Poszkodowanych zostało 9 osób. Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup.
Czytaj więcej: Pożar w Nowej Białej został opanowany. 9 osób zostało rannych [ZDJĘCIA, WIDEO]
Kto może otrzymać pomoc?
Na jaką pomoc mogą liczyć rodziny, które poniosły straty wskutek pożaru? Państwo udziela wsparcia tym, którzy stracili część swojego dobytku. Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych, czyli budynkach mieszkalnych i podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych, wskutek czego znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych.
Ile wynosi zasiłek?
Kwota zasiłku wynosi do 6 tysięcy zł. Podstawą do jego wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy. Wypłaty świadczenia dokonuje właściwy terytorialnie ośrodek pomocy społecznej.
To jednak nie jedyna forma pomocy. Poszkodowani mogą otrzymać pomoc na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. Kwota zasiłku wynosi do 20 tysięcy złotych, jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa, jednak nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych.
Czytaj więcej: Nowa Biała: Porządki po wielkim pożarze. Spłonęły dziesiątki zabudowań!
W przypadku odbudowy budynku lub lokalu zniszczonego wskutek pożaru, kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. W tej sytuacji niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.
Inne formy pomocy
Z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej wynika, że poszkodowanym w pożarach mogą być również udzielone inne formy wsparcia. Są to:
Udzielenie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania.
- Praca socjalna.
- Poradnictwo specjalistyczne.
- Wsparcia w formie interwencji kryzysowej.
- Pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.
Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące tych form pomocy można uzyskać w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Więcej informacji dotyczących form wsparcia dla poszkodowanych w wyniku pożarów lub innych klęsk żywiołowych, można znaleźć w serwisie internetowym gov.pl.
Czytaj więcej: Premier Morawiecki w Nowej Białej. Padły ważne deklaracje. "Nie zostawimy państwa samych"