Coraz mniej wolnych miejsc pracy w Krakowie
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego odsetek wolnych miejsc pracy jest obecnie o 5,4% mniejszy niż przed rokiem oraz o 2,1% mniejszy niż w poprzednim kwartale. Natomiast według Instytutu Badawczego Randstad co czwarte przedsiębiorstwo zrezygnuje z nowych rekrutacji, a co piąte będzie zwalniać pracowników.
Warszawa, Kraków, Katowice – niegdyś najwięcej wakatów
Pod koniec III kw. 2019 r. najwięcej wakatów można było znaleźć w trzech województwach: mazowieckim (36,7 tys. miejsc pracy), śląskim (19,8 tys.) i małopolskim (14,3 tys.). Na Małopolskę przypadało 9,6% wszystkich dostępnych stanowisk. O pracę najtrudniej było w województwach podlaskim, podkarpackim oraz lubuskim.
Kraków. Więcej bezrobotnych – koronawirus zmienił reguły gry
Pandemia sprawiła, że sytuacja na rynku pracy zaczęła wyglądać zdecydowanie mniej optymistycznie. We wrześniu urzędy pracy w Małopolsce zarejestrowały 10553 bezrobotnych. Zgodnie z danymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie jest to o niemal 44% więcej niż w sierpniu. Stopa bezrobocia w naszym województwie wynosi już 5,2%, co daje ponad 80 tysięcy osób pozbawionych pracy. W samym tylko Krakowie zarejestrowanych bezrobotnych jest ponad 14 tysięcy.
Młodzi najbardziej dotknięci przez kryzys na rynku pracy
W skali Polski pracuje dziś o ponad 150 tysięcy młodych (w wieku 15-24 lat) osób mniej niż rok temu. Ponad 30 procent nowych bezrobotnych ma poniżej 30 lat. Zgodnie z badaniami start na rynku pracy podczas kryzysu ekonomicznego wiązał się będzie z niższymi pensjami przez całe lata. Kryzys dotknął młodych na całym świecie. Wynika to z faktu zamykania w pierwszej kolejności branż, w których pracuje dużo młodych osób, czyli gastronomii, eventów, imprez masowych, kultury i turystyki.