Prawdziwy krakus je andruty i wychodzi na pole. Czym charakteryzuje się gwara krakowska?
Prawdziwy krakus, gdy wychodzi na pole (nie na dwór czy na zewnątrz) ubiera kapuzę (nie kaptur), by kupić andruty (nie wafle). Gwara krakowska jest jedną z odmian polszczyzny, charakterystyczną dla mieszkańców południowej Polski. Stosuje się ją nie tylko w Krakowie i Małopolsce, ale też w niektórych regionach Śląska, Podkarpacia oraz województwa świętokrzyskiego. Gwara krakowska posiada kilka cech charakterystycznych. Jedną z nich jest nosowa wymowa "ą" i "ę", przez co w ustach krakusa "ręka" brzmi jak "renka". Częste jest również używanie partykuły "że" w trybie rozkazującym, stąd "chodźże", "zróbże", "weźże", itp. Inną cechą charakterystyczną jest prelabializacja nagłosowego "o", dlatego w gwarze krakowskiej "osiem" brzmi często jak "łosiem".
Gwara krakowska to też słowa i wyrażenia, które nie są używane w innych zakątkach Polski, a czasem mogą być wręcz niezrozumiałe dla osób nie mających styczności z językiem używanym na południu kraju. Poniżej najbardziej charakterystyczne przykłady.
Słownik polsko-krakowski. Wiesz co znaczą te słowa?
Trwają wakacje, a Małopolska jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w naszym kraju. Warto więc poznać najdziwniejsze słowa i zwroty gwary krakowskiej. W tym z pewnością Wam pomoże słownik polsko-krakowski portalu zwiedzaj.krakow.pl. Zapraszamy do galerii, która znajduje się poniżej.
Polecany artykuł: