Rocznica wyzwolenia Auschwitz

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed Ścianą Straceń. Towarzyszyli mu ocalali z piekła Auschwitz

2025-01-27 11:22

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed Ścianą Straceń w obozie Auschwitz I. Głowie państwa towarzyszyli ocalali. Niektórzy z nich mieli zawiązane chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki. W poniedziałek, 27 stycznia trwają obchody związane z 80. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz.

Byli więźniowie obozu Auschwitz oraz prezydent Andrzej Duda złożyli przed Ścianą Straceń znicze oraz kwiaty. Ocalali przynieśli wieniec z biało-niebieskich kwiatów, układających się w pasy - w jego centrum widniał czerwony trójkąt z literą "P", symbolizujący polskich więźniów politycznych, których Niemcy osadzali w swoich obozach. Niektórzy z ocalałych mieli zawiązane chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki. Z kolei prezydent Duda złożył wieniec biało-czerwonych kwiatów.

- My dzisiaj - jako w jakimś sensie spadkobiercy rotmistrza Pileckiego - sprawujemy pieczę nad tymi miejscami. Polska o te miejsca dba właśnie po to, by pamięć nie zginęła, by nie zagasła, by zawsze pamiętano i by przez tę pamięć właśnie nigdy więcej świat nie pozwolił na to, aby doszło do takiej dramatycznej katastrofy ludzkiej, a ściśle mówiąc katastrofy ludzkości. Bo to, że przedstawiciele jednego narodu mogli wyrządzić tak straszliwe, niewyobrażalne krzywdy innym narodom, a zwłaszcza narodowi żydowskiemu to jest coś, czego w dziejach ludzkości wcześniej nie było i m.in. po to ta pamięć jest pielęgnowana, by nigdy już więcej nie nastąpiło - powiedział w trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Ściana Straceń znajduje się na dziedzińcu bloku 11. Od jesieni 1941 roku esesmani przez dwa lata wykonywali przed nią egzekucje przez rozstrzelanie. Zgładzili w ten sposób wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Ściana została zdemontowana przez Niemców w lutym 1944 roku. Obecnie stoi tam jej replika. To tradycyjne miejsce, w którym wszystkie oficjalne wizyty składają hołd pomordowanym.

Główna ceremonia rocznicowa rozpocznie się po południu w namiocie ustawionym przed historyczną bramą główną byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Zgromadzi około 3 tys. uczestników. Głównymi gośćmi będą ocalali, których na obchody przyjechało ponad 50.; zabiorą oni głos podczas uroczystości.

Światowi przywódcy na kolacji pod Wawelem
Super Express Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki