Pogoda: Kiedy skończą się upały?
Pierwsze dni sierpnia przyniosły w wielu regionach Polski najwyższe temperatury w tym roku. Choć upalnych dni było stosunkowo niewiele, to jednak w najbliższych dniach, nie ma co liczyć na większe zmiany w pogodzie. Wysokie temperatury będą nam towarzyszyć nawet przez najbliższe dwa tygodnie. To dobra wiadomość dla wczasowiczów, którzy zaplanowali urlop w drugiej połowie sierpnia - nie będą oni bowiem narzekać na brak słońca.
Prognoza pogody na najbliższe dni
W środę, 12 sierpnia w całym kraju będzie słonecznie i pogodnie, a temperatura od 20 stopni w Suwałkach do 27 na krańcach południowo-zachodnich. Więcej chmur na niebie pojawi się w czwartek, ale nie powinno z nich padać. Przelotne opady deszczu mogą pojawić się w piątek, 14 sierpnia na południu kraju - m.in. w Małopolsce, na Śląsku i Opolszczyźnie. W Tatrach może zagrzmieć. Temperatura od 23 do 29 stopni. Najbliższy weekend upłynie pod znakiem słońca, a zagrzmieć może jedynie na krańcach południowych. Słupki rtęci pokażą nawet do trzydziestu stopni. Kolejny tydzień również minie pod znakiem słońca i gorącej pogody - temperatura może lokalnie przekraczać trzydzieści stopni.
Sposoby na upał - RCB przypomina
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.
W trakcie upałów należy ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody i zostać w domu. Jeśli jest to niemożliwe, należy stosować nakrycie głowy oraz kremy z filtrem UV. Powinno się unikać wysiłku fizycznego oraz pamiętać, by nie zostawiać zwierząt i dzieci w nagrzanym samochodzie. By ograniczyć wzrost temperatury w mieszkaniu, powinniśmy zasłonić okna. Ważne jest też unikanie spożywania alkoholu, który doprowadza do odwodnienia organizmu.