Superkomputer Athena

i

Autor: Ula Bienia

Sztuczna inteligencja

Projekt AGH zastąpi ChatGPT? Superszybkie komputery ruszyły do akcji

2024-08-29 11:47

Superszybkie komputery z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pomogą w rozwoju projektu Bielik, czyli polskiego modelu językowego, wykorzystywanego w programach bazujących na sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT. – O ile ChatGPT potrafi mówić w języku polskim, to nasycony jest treściami w języku angielskim. W związku z tym ma nikłe pojęcie na temat np. polskiej kultury czy niuansów polskiej literatury. Nie do końca też sobie radzi ze zrozumieniem logiki bardziej skomplikowanych tekstów np. prawnych czy medycznych - wyjaśnia Marek Magryś, zastępca Dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy.

Polska będzie mieć swój ChatGPT? Superkomputery ruszyły do akcji

Najszybsze superkomputery w Polsce: Helios i Athena pomogą w rozwoju polskiego modelu językowego. Jak wyjaśnia Akademia Górniczo-Hutnicza, projekt o nazwie Bielik powstał w efekcie prac zespołu działającego w ramach Fundacji SpeakLeash oraz Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH i jest polskim modelem z kategorii LLM (z ang. Large Language Models), tj. dużym modelem językowym, posiadającym 11 miliardów parametrów. Współpraca kadry z AGH z fundacją Speakleash umożliwiła wykorzystanie odpowiednich mocy obliczeniowych niezbędnych do stworzenia modelu i wsparcie zespołu SpeakLeash niezbędną wiedzą ekspercką.

Duże modele językowe wykorzystują programy bazujące na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT. Z natury ich "specjalnością" jest jednak język angielski. Tworzenie własnego modelu językowego pozwoli na zdecydowanie bardziej precyzyjną komunikację użytkownika z programem. 

O ile ChatGPT potrafi mówić w języku polskim, to nasycony jest treściami w języku angielskim. W związku z tym ma nikłe pojęcie na temat np. polskiej kultury czy niuansów polskiej literatury. Nie do końca też sobie radzi ze zrozumieniem logiki bardziej skomplikowanych tekstów np. prawnych czy medycznych. Jeśli chcielibyśmy zastosować go w tych właśnie specjalistycznych obszarach i mieć model językowy, który dobrze rozumuje w języku polskim i odpowiada poprawną polszczyzną, to nie możemy opierać się wyłącznie na zagranicznych modelach językowych - powiedział Marek Magryś, zastępca Dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy.

Poniżej dalsza część artykułu.

Pod kościołem spłonął luksusowy samochód. Bentley stanął w płomieniach

Zalety posiadania własnego modelu językowego

  • Lepsze zrozumienie różnorodności językowej: modele językowe oparte na angielskim mogą nie uwzględniać w pełni specyfiki innych języków, co prowadzi do uprzedzeń lub niedokładności w rozumieniu i tłumaczeniu treści w innych językach. Rozwijanie modeli dla innych języków pozwala na lepsze zrozumienie ich gramatyki, słownictwa i kontekstu kulturowego.
  • Poprawa jakości tłumaczeń: modele językowe odgrywają kluczową rolę w automatycznym tłumaczeniu tekstów. Opracowując modele dla mniej popularnych języków, można poprawić jakość tłumaczeń, eliminując błędy i niejasności wynikające z braku zrozumienia specyfiki tych języków.
  • Wsparcie dla społeczności językowych: rozwijanie modeli językowych dla mniejszościowych języków może mieć pozytywny wpływ na te społeczności, ułatwiając komunikację i dostęp do informacji w ich rodzimym języku.
  • Otwieranie drzwi do badań nad różnorodnością językową: modele językowe mogą pomóc w badaniu podobieństw i różnic między językami, co jest kluczowe dla zrozumienia ewolucji i dywergencji języków na całym świecie.
  • Ulepszanie narzędzi AI: rozwój modeli językowych w różnych językach poszerza zakres zastosowań technologii AI, umożliwiając tworzenie bardziej zaawansowanych systemów wykorzystujących języki naturalne w sposób bardziej precyzyjny i trafny.
  • Chronienie językowej różnorodności świata: popularyzacja języków obcych często prowadzi do marginalizacji lokalnych dialektów i języków. Rozwijanie modeli językowych dla mniej znanych języków może pomóc w ochronie różnorodności językowej na całym świecie.
Sonda
Czy uważasz, ze sztuczna inteligencja zagraża ludzkości?
Rodzice zwrócili się bezpośrednio do zaginionego 17-latka. „Ta wiadomość jest tylko dla Ciebie”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają