Kraków. Dyskoteka w zabytkowym budynku Hali Targowej. Protesty mieszkańców nic nie dały

i

Autor: Shutterstock, W zabytkowym budynku Hali Targowej w Krakowie będzie działać dyskoteka. Stało się tak mimo protestów mieszkańców, zdj. ilustracyjne

Co teraz?

Protesty nic nie dały! W zabytkowym budynku Krakowa będzie dyskoteka. Mieszkańcy mają żal do urzędników

2025-01-22 19:06

W zabytkowym budynku Hali Targowej w Krakowie będzie działać dyskoteka. Stało się tak mimo protestów mieszkańców, którzy oczekiwali ponadto działań od urzędników. Już po rozpoczęciu prac budowlanych miasto wpisało obiekt na wojewódzką listę zabytków, ale finalnie nic to nie dało, bo tylko wstrzymało prace na kilka miesięcy, które w styczniu zostały wznowione.

Kraków. Dyskoteka w Hali Targowej. Protest mieszkańców nie pomógł

Mieszkańcy Krakowa nie mogą się pogodzić z tym, że w budynku Hali Targowej powstaje dyskoteka - informuje "Gazeta Krakowska". Prace budowlane w obiekcie, po zgodzie Miejskiego Konserwatora Zabytków, rozpoczęły się już w 2023 r., ale po kilku miesiącach zostały wstrzymane, bo Halę Targową wpisano na listę wojewódzką listę zabytków. Klub taneczny miał powstać w części, gdzie kiedyś znajdowała się chłodnia.

Okazało się to pyrrusowym zwycięstwem krakowian, bo w styczniu br. prace w budynku wznowiono i nic nie wskazuje, by można je było definitywnie zablokować.

- Zakres wpisu do rejestru zabytków nie stanowił podstawy do ograniczenia uprzednio uzgodnionego zakresu remontu adaptacyjnego budynku. Zgodnie z przepisami, jeśli inwestor nie przerywa prac budowlanych na dłużej niż trzy lata, pozwolenie jest ważne bezterminowo - przekazało "Gazecie Krakowskiej" biuro Miejskiego Konserwator Zabytków w Krakowie.

Jak dodaje kobieta, "pod względem konserwatorskim zaplanowany sposób wykorzystania dawnej chłodni jest akceptowalny. Istotą jest, aby funkcja nie obniżała walorów stylowych i wartości zabytkowego obiektu".

Mimo tej decyzji mieszkańcy Grzegórzek, gdzie znajduje się Hala Targowa, nie chcą się poddać i zapowiadają kolejne protesty. Razem z zarządem i radą dzielnicy rozważają m.in. napisanie petycji w tej sprawie.

Zdewastowany zabytek w Gdańsku
Super Express Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki