Tradycje i zwyczaje wielkanocne

Przesądy na Niedzielę Palmową i Wielkanoc. Tak nasze babcie chroniły się przed klątwą

2024-03-25 7:06

Wielkanoc to najważniejsze z chrześcijańskich świąt. Obrosło ono wieloma zwyczajami, tradycjami i przesądami. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Wielkanoc wypada bowiem w podobnym terminie do Jarych Godów, obchodzonych przez Słowian. Przypominamy najciekawsze przesądy i zwyczaje związane z Niedzielą Palmową i Wielkanocą.

Tradycje, zwyczaje i przesądy na Niedzielę Palmową i Wielkanoc

Wielkanoc jest świętem ruchomym. W tym roku przypada wyjątkowo wcześnie, bo 31 marca. Z kolei obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Niedziela Palmowa, upamiętniająca wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia wierni przychodzą do kościołów ze zdobionymi palmami, które są święcone. Z palmami wiąże się wiele, często zapomnianych już przesądów. Naszym babciom i dziadkom niekoniecznie służyły one do ozdabiania domów! Najciekawsze z przesądów przypominamy w naszej galerii, która znajduje się poniżej.

Lista tradycji, zwyczajów i przesądów nie kończy się jednak na palmach. Wielkanoc obrosła wieloma innymi rytuałami. Niektóre z nich pochodzą z czasów przedchrześcijańskich, lecz zostały zaadaptowane do nowych realiów. Wielkanoc jest przecież obchodzona w czasie, w którym Słowianie świętowali Jare Gody, czyli rozpoczęcie wiosny. Listę najciekawszych zwyczajów znajdziecie w naszej galerii.

Czy znasz polskie zwyczaje wielkanocne?
Pytanie 1 z 10
W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć:
Pisankowy Desant na Tarnów. Miasto ozdobi ponad sześć tysięcy kolorowych pisanek
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają