Radio Kraków rozwiązało umowy z dziennikarzami. Stawia na prowadzących wygenerowanych przez sztuczną inteligencję

i

Autor: Shutterstock (2) Radio Kraków poinformowało, że jego kanał tematyczny: Off Radio Kraków od 22 października będą prawie w całości prowadzili dziennikarze wygenerowani przez sztuczną inteligencję. Umowy z dotychczasowymi współpracownikami rozgłośni zostały rozwiązane

Wielkie kontrowersje

Radio Kraków pożegnało dziennikarzy. Zastąpi ich sztuczna inteligencja! "Irracjonalny pomysł"

2024-10-22 19:50

Radio Kraków poinformowało, że jego kanał tematyczny: Off Radio Kraków od 22 października będą prawie w całości prowadzili dziennikarze wygenerowani przez sztuczną inteligencję. Umowy z dotychczasowymi współpracownikami rozgłośni zostały rozwiązane, a zastąpią ich: 20-letnia Emilia „Emi” Nowak, 22-letni Jakub „Kuba” Zieliński i 23-letni Alex, którzy istnieją tylko wirtualnie.

Radio Kraków zastępuje dziennikarzy sztuczną inteligencją

Dotychczasowi prowadzący Off Radia Kraków nie pracują już w rozgłośni, bo zastąpiła ich... sztuczna inteligencja. We wtorek, 22 października, na antenie kanału tematycznego Radia Kraków, który jest emitowany w internecie i w technologii DAB+, można było usłyszeć troje nowych prowadzących:

  • 20-letnią Emilia „Emi” Nowak - studentkę dziennikarstwa, ekspertka od popkultury, z pasją śledzącą najnowsze trendy w świecie kina, muzyki i mody;
  • 22-letniego Jakuba „Kubę” Zielińskiego - studiującego na AGH inżynierię akustyczną, specjalistę od technologii i muzyki, pasjonata poszukującego najnowszych wiadomości z zakresu produkcji dźwięku i nowych rozwiązań technologicznych;
  • 23-letniego Alexa - zaangażowanego społecznie, z pasją poruszającego tematy związane z tożsamością, kulturą queer i wpływem mediów na społeczeństwo, studiującego do niedawna psychologię;

czyli osoby, z których żadna nie istnieje. Wszystkie zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję, a rozgłośnia rozwiązała umowy z dotychczasowymi współpracownikami. Radio Kraków tłumaczy teraz, dlaczego zdecydowało się na tak radykalną zmianę. Dalsza część tekstu poniżej.

Sztuczna inteligencja w kościele

(...) Czy w przypadku mediów, radia i dziennikarstwa sztuczna inteligencja jest bardziej szansą czy zagrożeniem? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi nadając eksperymentalny program na antenie OFF Radia Kraków, a także toczyć merytoryczną dyskusję na antenie Radia Kraków i w naszym drugim kanale tematycznym Radio Kraków Kultura. Kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje. Dzięki narzędziom AI będziemy również korzystać z pomocy krakowskich naukowców i pracowników firm IT

- czytamy na stronie radiokrakow.pl.

Jak podkreśla redaktor naczelny rozgłośni Marcin Pulit, na zmiany w Off Radiu Kraków po 9 latach od uruchomienia kanału zdecydowano się w związku z bardzo słabymi zasięgami, które oscylowały wokół zera. Z kolei pomysł, by w ten proces włączyć sztuczną inteligencję, pojawił się "przy okazji", a decyzja ma być głosem redakcji "w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój AI". Jak dodaje Pulit, po 3 miesiącach dojdzie do pierwszej oceny projektu.

Były prowadzący Off Radio Kraków mówi "nie". Jest petycja

Zdecydowanie przeciwny takim praktykom jest jeden z byłych prowadzących Off Radio Kraków, który nazywa je "irracjonalnym pomysłem". Mężczyzna twierdzi, że w gronie osób, z którymi rozstała się rozgłośnia, a ma ich być kilkanaście, są nie tylko doświadczeni dziennikarze, ale również "artystki i artyści, osoby twórcze".

Podkreśla, że decyzja Radia Kraków o korzystaniu ze sztucznej inteligencji na taką skalę może stworzyć precedens, który w przyszłości odbije się negatywnie na całej branży.

- Zdajemy sobie sprawę, że współczesne systemy i technologie AI stają się nieodłączną częścią codzienności, a także różnych profesji (w tym świata kultury i mediów). Stoimy jednak na stanowisku, że media – pomimo nowinek technicznych – tworzą ludzie. Że zaangażowane społecznie treści nie powinny powstawać bez zaangażowania ludzi. Zaskakuje nas fakt, że pomysł ten narodził się (i został wcielony w życie) w mediach publicznych – miejscu, które, w sposób szczególny, powinno wyznaczać standardy oraz stać na straży wiarygodności, rzetelności i autentyczności. Media publiczne, według statutu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powinny zapewniać pluralizm, bezstronność, wyważenie i niezależność przekazu oraz wysoką jakość i integralność – wiarygodność treści - czytamy w petycji, do podpisania której zachęca dziennikarz.

Mężczyzna apeluje ponadto o przywrócenie Off Radia Kraków we wcześniejszej formie. Chce, by audycje pojawiające się na antenie rozgłośni były znowu emitowane "z pasją i zaangażowaniem, oparte na pogłębionych i zaangażowanych rozmowach, a przede wszystkim na spotkaniu człowieka z człowiekiem".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają