Matura w 2023 roku będzie miała nieco inną formułę niż dotychczas. Przystąpią do niej uczniowie, którzy ukończyli 8-klasową szkołę podstawową, a następnie uczęszczali przez cztery lata do liceum. Zmiany na egzaminie maturalnym należy rozpatrywać w dwóch kategoriach.
Czytaj również: Zmiany na maturze na niespotykaną skalę! Czarnek zapowiada pracę w grupach na egzaminie
- Pierwszy to aspekt techniczny, związany z warunkami przystąpienia i zdania egzaminu. Drugi to aspekt merytoryczny. Pierwszy z nich nie różni się znacząco od matury w formule z 2015 roku. Na 2023 i 2024 rok zostało zawieszone stosowanie pewnych przepisów, które miały obowiązywać od 2023 roku, jak na przykład obowiązek uzyskania przynajmniej 30 procent z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W tej nowej formule w roku 2023 i 2024 aby zdać egzamin, trzeba uzyskać 30 procent punktów z trzech egzaminów części pisemnej oraz dwóch w części ustnej i należy przystąpić do jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Między nową formułą a obecną nie ma zatem istotnych różnic – mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej.
Jakie będą zmiany na maturze w 2023 roku?
Zmiany na maturze 2023 dotyczyć będą tego, co egzaminatorzy sprawdzą przy pomocy arkuszy. W przyszłym roku dla absolwentów 4-letniego liceum, a od 2024 roku także dla absolwentów 5-letniego technikum, zadania egzaminacyjne będą sprawdzały zakres wiedzy określonej w wymaganiach podstawy programowej, która została opublikowana w 2018 roku i rok później obowiązywała w szkołach średnich.
- Sprawa komplikuje się ze względu na dwa poprzednie lata i epidemię koronawirusa, ale z korzyścią dla maturzystów. W 2023 i 2024 roku zadania egzaminacyjne będą sprawdzały zawężony katalog wymagań podstawy programowej, który został opublikowany jako wymagania egzaminacyjne – mówi dr Smolik.
Jednak w przypadku języka polskiego czy matematyki na poziomie podstawowym zakres materiału jest nieco szerszy niż w obecnej podstawie programowej i wymaganiach egzaminacyjnych. Zmiany będą najbardziej widoczne na maturze z języka ojczystego.
Czytaj również: Koniec z 45-minutowymi lekcjami! Rewolucyjne zmiany w szkołach, jest szczegółowy program
- Zarówno podstawa programowa, jak i wymagania egzaminacyjne wskazują na szerszy zakres lektur obowiązkowych i szerszy katalog umiejętności, które na egzaminie mają być sprawdzane. To rzeczywiście sprawia, że egzamin w formule 2023 będzie nieco trudniejszy niż w formule 2015. Wszystkie dostosowania, o których mówiłem i systematyczne przygotowywanie się do egzaminu naprawdę nie powinno nikomu zamknąć drogi do zdania matury – dodaje dyrektor CKE.
Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule. Co się zmieni?
Największe zmiany widać po maturze z języka polskiego. Arkusz zostanie podzielony na części. Nie jest to jednak żadne novum dla maturzystów. Od 2021 roku egzamin z polskiego składa się z dwóch zeszytów. - Zmianę wprowadzono z powodów techniczno-organizacyjnych. Chodziło o to, aby jednego arkusza nie sprawdzał jeden egzaminator, tylko zostało to podzielone pomiędzy dwóch egzaminatorów. To, co obowiązywało w 2021 i 2022 roku będzie obowiązywało w roku 2023 - mówi dr Smolik.
- Nowość jeśli chodzi o język polski na poziomie podstawowym polega na tym, że do dwóch części arkusza, które były do tej pory, które sprawdzały czytanie ze zrozumieniem, pracę na tekście i umiejętność wypracowania, dochodzi część trzecia. Będą to zadania sprawdzające znajomość problematyki lektur obowiązkowych. Podstawa z 2018 roku przywraca cały kurs literatury, przede wszystkim polskiej, ale także wybrane pozycje literatury światowej, więc siłą rzeczy musiało to znaleźć odzwierciedlenie w arkuszu egzaminacyjnym - dodaje dyrektor CKE.
Zobacz także: Kiedy matura próbna 2023? Zostało niewiele czasu, a przed maturzystami duże zmiany! To będzie na maturze 2023 [ARKUSZE CKE]
Bardzo ważną wiadomością dla zdających jest fakt, że matura z języka polskiego na poziomie podstawowym od 2023 roku potrwa dłużej! Egzaminowani będą mieli nie 170, ale aż 240 minut na rozwiązanie zadań!
Matura ustna z języka polskiego 2023. Pytania jawne i niejawne
Duże zmiany nastąpią jeśli chodzi o maturę ustną z języka polskiego. W formule matura 2023 zdający ma dwie wypowiedzi. Pierwsza będzie odpowiadała z puli tzw. pytań jawnych. Zostały one opublikowane we wrześniu 2021 roku. Ze względu na ograniczenie wymagań egzaminacyjnych ta lista została skrócona. U maturzystów z pewnością więcej emocji wywołają pytania niejawne.
- To mogą być trzy rodzaje zadań. Pierwszy - w których jest fragment czy to tekstu literackiego, wiersza bądź dramatu. Zdający ma pewne zagadnienie, musi się odnieść do tego fragmentu i do innego dowolnego tekstu kultury. Drugi rodzaj tych zadań to są zadania, które zawierają reprodukcje obrazu, architektury, sztuki i wówczas należy się odnieść do tego materiału, jak i do tekstu literackiego. Trzeci rodzaj zadań dotyczy szeroko rozumianego języka i kultury polskiej. Tutaj zdający może się odnieść do tekstów kultury lub do własnych doświadczeń. Zasady te są szczegółowo opisane w informatorze maturalnym - mówi dr Smolik.
- Trzecia część egzaminu, podobnie jak obecnie, rozmowa z nauczycielami zespołu przedmiotowego, na temat tego, co egzaminujący powiedział. Przynajmniej jedno pytanie od nauczycieli musi wymagać od zdającego osobistego odniesienia się do omawianego problemu - dodaje dyrektor CKE.
Matura 2023 z matematyki potrwa dłużej. Będzie mniej zadań
Drobne zmiany będą dotyczyły również matematyki oraz języka angielskiego na poziomie podstawowym. W pierwszym przypadku zostanie wydłużony czas trwania egzaminu - ze 170 do 180 minut. Egzaminowani będą mieli tyle samo czasu (120 minut) na wypełnienie arkusza z angielskiego.
- W roku szkolnym 2023/2024, w związku z epidemią koronawirusa z roku 2021, minister edukacji narodowej podjął decyzję o ograniczeniu wymagań podstawy programowej, stąd ten odrębny dokument z zawężonym katalogiem wymagań egzaminacyjnych. Arkusze z przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, przy zachowaniu czasu na rozwiązanie, będą miały mniej zadań. Z języka polskiego będzie 10 punktów mniej, z matematyki 4 punkty mniej. Z języka obcego nowożytnego liczba punktów jest taka sama, natomiast ograniczona jest długość pracy pisemnej, którą trzeba napisać. Tak samo, jak w języku polskim, gdzie z 400 wyrazów została ona skrócona do 300 wyrazów - mówi Smolik.
Zobacz koniecznie: Matura 2023. Uczniowie będą załamani? Minister Czarnek chce obowiązkowej matematyki
Na maturze z matematyki i fizyki egzaminowani będą mogli korzystać z nowych tablic. Zostały one rozbudowane. Podczas egzaminu z chemii i fizyki dostępne będą kalkulatory naukowe zamiast prostych.
Matura próbna startuje 28 września
Pod koniec września odbędą się próbne egzaminy maturalne. Podczas ich trwania maturzyści będą mogli zapoznać się ze zmianami. W środę (28 września) uczniowie ostatnich klas szkół średnich podejdą do matury próbnej z języka polskiego. Dzień później (29 września) zmierzą się z matematyką. Ostatniego dnia miesiąca (30 września) na maturze próbnej pojawi się język obcy nowożytny. Kolejne próbne egzaminy mają się odbyć w grudniu. Do 7 lutego 2023 roku maturzyści będą musieli złożyć ostateczną deklarację o przystąpienie do egzaminu i wybrać przedmiot na poziomie rozszerzonym.
Czytaj także: Matura 2023 i 2024. Znamy treść arkuszy. Co będzie na maturze? Arkusze maturalne 2023-2024
Matura 2023. Harmonogram matur
4 maja 2023 (czwartek):
- godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy),
5 maja 2023 (piątek):
- godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy),
- godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).
8 maja 2023 (poniedziałek):
- godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy),
- godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
9 maja 2023 (wtorek):
- godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
- godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).
10 maja 2023 (środa):
- godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
11 maja 2023 (czwartek):
- godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
12 maja 2023 (piątek):
- godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
15 maja 2023 (poniedziałek):
- godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).
16 maja 2023 (wtorek):
- godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).
17 maja 2023 (środa):
- godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).
18 maja 2023 (czwartek):
- godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
19 maja 2023 (piątek):
- godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).
22 maja 2023 (poniedziałek):
- godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).