- Podczas jednej posiadówki ze swoim dobrym przyjacielem doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby jakoś zautomatyzować cały ten proces, aby ograniczyć się tylko do przyjemności. Jak to mówią, potrzeba matką wynalazku - mówi Jacek Pelic, jeden z twórców robota-barmana.
Studenci III roku automatyki i robotyki stworzyli projekt zatytułowany "Równomierne dozowanie jednorodnej substancji ciekłej do naczyń niepołączonych". Ich robot potrafi samodzielnie nalewać napoje. Maszyna składa się z wysięgnika, modułów sterujących i kamery. Jest w pełni automatyczna. Została wydrukowana w technologii 3D.
- Robot sam rozpoznaje położenie naczynia i jest w stanie wykonać ruch nalewania, który jest humanoidalny. Czyli rusza się dokładnie tak, jak ramię ludzkiej ręki, barmana - mówi Michał Jasiński, jeden z twórców projektu.
Zobacz, jak działa robot-barman:
Ostrzeżenie: po obejrzeniu tego filmu Wasz podziw dla kreatywności studentów AGH nieodwracalnie wzrośnie. Oglądacie na własne ryzyko!Tak jak pisaliśmy zakończyło się AGHacks. Jedną z nagród, ASTOR Challenge, wygrała ekipa studentów III roku automatyki i robotyki na WEAIiIB. Pięciu zdolnych Panów (Jacek Pelic (pomysłodawca), Michał Kliś, Michał Zygmunt, Michał Jasiński, Konrad Adamczyk) stworzyło projekt pt.: "Równomierne dozowanie jednorodnej substancji ciekłej do naczyń niepołączonych". Jak napisali do nas autorzy: "Stworzyliśmy system wizyjny do rozpoznawania położenia kieliszków, za pomocą TCP komunikowaliśmy się z robotemno i oprogramowaliśmy skubańca, efekt końcowy widzicie na filmie. Teraz będziemy chcieli stworzyć system nawigacji głosowej". Zdolna ekipa z "elektrycznego" po 48h ciężkiej pracy otrzymała w nagrodę: sterowniki PLC GE Versamax nano do realizacji własnych projektów, roczny wstęp do laboratorium firmy Astor na dokończenie projektu, voucher na darmowe szkolenie z zakresu robotyki oraz model manipulatora.Panowie, gratulujemy!Posted by Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie on 26 październik 2015
Z robotem na razie nie porozmawiamy, jak z prawdziwym barmanem, ale w przyszłości maszyna ma być w pełni interaktywna. - Chcemy dodać jeszcze komendę głosową. Powiemy do niego np. "Darek, nalej", a on to zrealizuje - mówi Konrad Adamczyk, współtwórca robota.
Posłuchaj materiału Szymona Kępki, reportera Radia ESKA: