Chociaż Leonidy nie są tak liczne jak popularne sierpniowe Perseidy, jest to zjawisko, które warto zobaczyć. Leonidy poruszają się bowiem z rekordową prędkością, w atmosferze ziemskiej osiągają prędkość nawet do 72 kilometrów na sekundę!
Czytaj też: Policjanci dogadali się z ministrem. To koniec epidemii "psiej grypy" i "czerwonki" w Małopolsce?
Kiedy obserwować Leonidy?
Leonidy możemy obserwować co roku między 6 i 30 listopada. W tym roku główne maksimum jest spodziewane w nocy z 17 na 18 listopada. Leonidy najlepiej obserwować przed północą. Częstotliwość ich spadania jest dość zmienna i trudna do przewidzenia. Na przykład w 2001 roku były one wyjątkowo aktywne i pojawiały się na niebie średnio raz na minutę.
>>> Leonidy 2018 - czytaj więcej na ESKA.PL
Gdzie oglądać Leonidy?
Przy dobrych warunkach pogodowych również krakowianie będą mogli obejrzeć je nawet bez specjalistycznego sprzętu. Żeby to zrobić najlepiej wybrać się w miejsce położone z dala od źródeł światła: zabudowań, latarni ulicznych itp. W naszym regionie do obserwacji świetnie nada się np. kopiec Kraka, kopiec Wandy, kopiec Piłsudskiego, krakowskie Błonia. Także łąki, czy parki w samym Krakowie, chociaż najlepiej wyjechać poza miasto np. do Ojcowa. Ważnym czynnikiem jest również pogoda, czyli bezchmurne niebo, które umożliwi nam obserwację roju meteorów.
Najlepsze miejsca do obserwacji są zaznaczone na niebiesko. Mapę można znaleźć na stronie: www.lightpollutionmap.info
Zobacz też:
>>> Sklepy otwarte 11 i 12 listopada w Krakowie [ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018]
>>> Jak wieszać flagę w Święto Niepodległości 11 listopada? [PORADNIK]
Zobacz TO WIDEO: