Rozpoczął się sezon na wypalanie traw. W ogniu giną ludzie i zwierzęta [ZDJĘCIA]

2020-04-11 8:00

Strażacy co roku przypominają, że wypalanie traw to śmiertelne zagrożenie i rokrocznie wyjeżdżają do setek pożarów. Proceder ten jest nie tylko niebezpieczny dla ludzi i zwierząt, ale też niszczy środowisko i zanieczyszcza powietrze. Jak przypominają urzędnicy - jest też surowo karany - za wypalanie traw w 2020 roku grożą wysokie kary - nawet do pięciu tysięcy złotych.

Wypalanie traw to jedna z głównych przyczyn pożarów, do których dochodzi wiosną każdego roku. Stanowią one bardzo poważne zagrożenie dla ludzi mienia oraz dla zwierząt, szczególnie tych objętych ochroną czy zagrożonych wyginięciem.

Wiosenne wypalanie traw często związane jest z chęcią usunięcia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. W świadomości zachował się bowiem mit, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych poprawi żyzność gleby, zniszczy chwasty oraz zwiększy kolejny plon siana. Nic bardziej mylnego.

Jak przekonują specjaliści - to kompletny mit. W ogniu niszczone są nie tylko suche trawy, ale także ich systemy korzeniowe, kultury bakteryjne oraz fauna bezkręgowa, która przyczynia się do poprawy struktury gleby.

Czytaj też >>> W TYCH powiatach w Małopolsce jest najmniej przypadków koronawirusa! <<<

Szczególnie niebezpieczny dla człowieka jest także toksyczny dym, który powstaje w czasie pożarów. Tylko w poniedziałek, 6 kwietnia przy ulicy Tynieckiej doszło do ogromnego pożaru kilkunastu hektarów łąk i nieużytków. Akcję gaśniczą utrudniał silny wiatr, a dym utrudniał jazdę kierowcom samochodów i autobusów.

Wypalanie traw - kara w 2020

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Jak informują krakowscy urzędnicy, zapłacić można nawet pięć tysięcy złotych mandatu.

Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne między innymi w ramach systemu dopłat bezpośrednich i stanowi jedną z tzw. zasad wzajemnej zgodności – katalogu wymogów i ograniczeń, jakim podlegają rolnicy korzystający z tych dopłat.

Super Raport 9 IV (goście: Krzysztof Śmiszek, Marek Zuber)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają