Samobójstwa to przykra codzienność. O zapobieganiu tragediom wciąż mówimy za mało

i

Autor: Pixabay

Samobójstwa to przykra codzienność. O zapobieganiu tragediom wciąż mówimy za mało

2020-09-10 11:32

10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. O przeciwdziałaniu tym tragediom, zrozumieniu ich przyczyn i poszukiwaniu rozwiązań mówi się niestety wciąż zbyt mało. Projekt ELLIPSE stara się to zmienić.

Projekt ELLIPSE nadzieją na zapełnienie luki w programach kształcenia studentów

W ubiegłym roku w Polce życie odebrało sobie ponad 5 tys. osób. Dla porównania, w wypadkach drogowych zginęło ok. 3 tys. osób. Na całym świecie wciąż brakuje programów edukacyjnych z zakresu profilaktyki zachowań samobójczych. Projekt ELLIPSE chce tę sytuację zmienić.

Projekt ELLIPSE

Od września 2019 w ramach unijnego programu ERASMUS+ Polskę reprezentują w tych działaniach Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne (PTS). W projekcie uczestniczy także Uniwersytet Medyczny (Wiedeń), szwedzki Region Blekinge oraz organizacje pozarządowe z Węgier, Norwegii i Szwecji.

Koordynatorem projektu jest szwedzki Region Blekinge, reprezentowany przez lekarza psychiatrę, dr n med. Annę Baran. W Krakowie projekt koordynuje prof. Marta Makara-Studzińska.

W Polsce, przez pierwszy rok trwania projektu przeprowadzono badania fokusowe m.in. z psychologami, studentami medycyny, ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa, położnictwa i fizjoterapii oraz z pielęgniarkami, położnymi i lekarzami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Podobne wywiady przeprowadzono z lekarzami i pielęgniarkami ze Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Krakowie.

Podjąć odpowiednie działania

Studenci zwracali uwagę na poczucie bezradności i obawy, co do możliwości rozpoznania zagrożenia i podjęcia odpowiednich działań w celu zapobiegania samobójstwu. Pielęgniarki, położne i lekarze zatrudnieni w szpitalu mówili o niewystarczającą ilość dogodnych miejsc i czasu na rozmowę z osobą w kryzysie samobójczym. Lekarze zauważają, iż w toku nauki medycyny problematyka kryzysu samobójczego była zdominowana wiedzą na temat innych zaburzeń psychicznych. Według przeprowadzonych badań istnieje potrzeba wczesnej psychoprofilaktyki, już na etapie gimnazjum, a nawet szkoły podstawowej i prowadzenia szkoleń z tego zakresu.

W kolejnym badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Warszawski wzięli udział dziennikarze i studenci dziennikarstwa. Zwracali oni uwagę na to, że na studiach powinno się poświęcać więcej czasu na to, jak ukazywać w mediach tematy trudne, a do takich zalicza się problem profilaktyki samobójstw. Wszyscy uczestnicy badania byli zgodni co do celowości i potrzeby wprowadzenia programów edukacyjnych na studiach wyższych.

W kolejnym roku trwania projektu ELLIPSE uzyskane informacje zostaną wykorzystane do przygotowania programu e-learningowego z zakresu zapobiegania zachowaniom samobójczym, a także aplikacji samopomocowej. Pod koniec roku planowane jest zakończenie prac nad wersją testową aplikacji.

W programie znajdą się także wywiady z wybitnymi naukowcami, specjalistami z zakresu prewencji samobójstw z 18 uniwersytetów w 15 krajach świata, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Hongkongu, Japonii i Brazylii. Międzynarodowy zespół ekspertów opracuje ponadto europejskie rekomendacje tak, aby programy edukacyjne w obszarze profilaktyki zachowań samobójczych spełniały odpowiednie kryteria jakości.

Osoby zainteresowane projektem ELLIPSE zapraszamy na stronę https://e-llipse.com

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy? Możesz zadzwonić pod numer zaufania 800 70 2222 (bezpłatnie) i porozmawiać z kimś zaufanym. Pod tym numerem znajduje się Całodobowe Centrum Wsparcia dostępne 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Dostępny jest również Kryzysowy Telefon Zaufania - dorośli 116 123 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 14-22, oprócz świąt). Można też zadzwonić pod całodobowy telefon zaufania: 815 346 060.

Sedno Sprawy - Michał Woś

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki