Sanitarny odstrzał dzików w Małopolsce. Przenoszą groźną chorobę i powodują gigantyczne straty

i

Autor: webandi/cc0/pixabay W Małopolsce myśliwi odstrzelą ponad 900 dzików.

Odstrzał sanitarny dzików

Sanitarny odstrzał dzików w Małopolsce. Przenoszą groźną chorobę i powodują gigantyczne straty

2022-10-16 9:37

W Małopolsce zostanie przeprowadzony sanitarny odstrzał dzików. Do końca roku populacja tych zwierząt ma zostać zredukowana o ponad 900 sztuk. Powodem jest groźba rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń, choroby powodującej gigantyczne straty finansowe rolników. Od początku roku w ramach sanitarnej redukcji populacji dzików myśliwi odstrzelili 771 sztuk.

Odstrzał dzików w Małopolsce. Zwierzęta przenoszą ASF

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał zezwolenie na odstrzał dzików. Jak podaje PAP, do końca roku populacja dzików zostanie zredukowana o 919 sztuk. Zwierzęta przenoszą afrykański pomór świń, który jest bardzo groźna dla rolników, powodując konieczność likwidacji stada w przypadku rozprzestrzenienia się wirusa ASF. W tym roku na terenie województwa odnotowano jeden przypadek ASF – w kwietniu w powiecie nowosądeckim. Zwierzę to najprawdopodobniej przywędrowało ze Słowacji, gdzie jest wiele ognisk choroby zarówno u trzody chlewnej, jak i u dzików. W 2021 w Małopolsce choroba pojawiła się po raz pierwszy – wirusa nie miał dzik, ale świnie – dwie w powiecie tarnowskim i cztery w powiedzie dąbrowskim. - Ta poważna choroba powoduje ogromne straty dla rolników. Jej wykrycie wiąże się m.in. ze wstrzymaniem eksportu wieprzowiny do krajów Unii Europejskiej - powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Poza redukcją, wynikającą z rozporządzenia wojewody, niezależnie odstrzał prowadzą myśliwi. Odłowy niezwiązane z ASF, a z ogólnym bezpieczeństwem mieszkańców, kontrolują władze miast i gmin.

Dziki szukają pożywienia w miastach

Dziki coraz częściej przychodzą do miast. W Krakowie powstały specjalne odłownie – znajdujące się w nich przynęty mają zwabić zwierzęta do klatki, a odciągnąć od ludzkich osiedli. - Miasto jest atrakcyjne dla dzików ze względu na łatwość pozyskania pożywienia. Potomstwo ma tu też większe szanse na przeżycie niż w warunkach naturalnych. Poza tym niektóre miejskie obszary kiedyś były przestrzenią bytową zwierząt – powiedziała PAP Agnieszka Szewczyk-Kuta, wojewódzka lekarz weterynarii. Zwróciła też uwagę na zmiany hormonalne u dzików, spowodowane m.in. sztucznymi światłami w nocy i dostępnością do wysokokalorycznego pożywienia. Takie zmiany przyczyniają się m.in. do szybszego dojrzewania samic, które kiedyś miały dwa mioty w roku, teraz nawet trzy, cztery. Krakowski magistrat w specjalnym komunikacie przypomniał, że wraz z początkiem jesieni zaczyna się sezonowa migracja dzików do miast i trzeba pamiętać o podstawowych zasadach podczas spotkania z tymi zwierzętami. Przede wszystkim należy spokojnie, bez gwałtownych ruchów oddalić się od zwierzęcia. O sprawie można zawiadomić m.in. straż miejską dzwoniąc pod numer 986.

Sonda
Czy należy przeprowadzić odstrzał dzików?
Tak się kończy łamanie przepisów. W dwa dni zarobiła 3800 zł mandatu! [WIDEO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają