Sąsiedzka przestrzeń. Studenci Politechniki Krakowskiej zaprojektują innowacyjny pawilon

i

Autor: materiały prasowe Sąsiedzka przestrzeń. Studenci Politechniki Krakowskiej zaprojektują innowacyjny pawilon

Sąsiedzka przestrzeń. Studenci Politechniki Krakowskiej zaprojektują innowacyjny pawilon

2019-03-21 9:30

Firma Wawel Service, wraz z Zakładem Architektury Elementarnej Politechniki Krakowskiej ogłosiły ciekawy konkurs dla studentów wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.   

EFEMERYDA_2019

EFEMERYDA_2019 to studencki, realizacyjny konkurs architektoniczny na opracowanie pawilonu wielofunkcyjnego. Jego głównym tematem jest innowacyjny pawilon - budowla tymczasowa zlokalizowana na terenie Pałacu Królewskiego w Łobzowie. 

Zwycięski projekt, oprócz nagrody finansowej, zostanie zrealizowany przez firmę Wawel Service i stanie na terenie Politechniki Krakowskiej, a także będzie wykorzystany w przestrzeniach wspólnych realizowanych inwestycji.

Chęć udziału w konkursie zgłosiło 43 uczestników, są to studenci architektury na Politechnice Krakowskiej. W tym momencie trwa oczekiwanie na złożenie prac konkursowych - mówi Kurator Konkursu, dr hab. inż. arch. Marcin Charciarek. Jak przekonuje doktor, stumetrowy pawilon będzie wyposażony w najnowsze systemy, tak żeby studenci PK mogli uczyć się także nowych technologii. - Pawilon ma być rozbieralny, mobilny i uniwersalny w każdym kontekście architektonicznym - dodaje.

Co będzie brane pod uwagę przy ocenie prac konkursowych?

  • oryginalność i trafność koncepcji pawilonu oraz estetyka zaproponowanej architektury,
  • trafność i realność rozwiązań funkcjonalnych i programowo przestrzennych, 
  • prawidłowość rozwiązania kwestii technicznych i instalacyjnych,
  • zawarcie w projekcie nowoczesnych technologii proekologicznych (w tym proponowanych przez sponsorów),
  • spełnianie warunku transportu pawilonu. 

Sąsiedzka przestrzeń. Studenci Politechniki Krakowskiej zaprojektują innowacyjny pawilon

i

Autor: materiały prasowe Sąsiedzka przestrzeń. Studenci Politechniki Krakowskiej zaprojektują innowacyjny pawilon

Idea konkursu EFEMERYDA_2019

W opisie świata architektury XXI wieku zaprzestano definiowania sensu trwałości i trwania architektury. Ogłasza się wręcz nie tylko o przemijaniu architektury i o jej rezygnacji z trwania, ale też o śmierci miejsca i kontekstu – o tym, że wszelkie wysiłki nadawania im znaczeń są daremne. W świecie globalnym przepada jego indywidualny, niepowtarzalny charakter i ginie historyczna warstwa zawartej w nim pamięci. W takiej perspektywie stawianie pytania o trwałość czy przemijalność architektury wydaje się bezprzedmiotowe.

Według współczesnych, część architektury w dobie chwiejnej kultury, kryzysów ekonomicznych i zmian klimatycznych, podąża drogą wskazaną przed laty przez grupę Archigram, pracownię Coop Himmmel(b)au, Buckminstera Fullera – czy współcześnie – poprzez wgląd w tekturowe dzieła Shigeru Bana, drewniane konstrukcje Pezo von Ellrichshausen czy paryskie follies Bernarda Tschumiego. Ci twórcy uważają, że architektura to ograniczenie do budowania najmniejszych fragmentów naszej biosfery – z czegokolwiek, dla kogokolwiek, gdziekolwiek i bez świadomości na jak długo – chodzi o to aby budynek stał się przykładem zwrotu do najbardziej podstawowego sposobu rozumienia architektury – do jej źródeł elementarnych.

Potwierdza, to także, fenomen kreowania architektury pawilonowej – będącej świadomym manifestem tworzenia rzeczy tymczasowej i alternatywnej (poza pięknem, trwałością i użytecznością), która ma przemówić przede wszystkim oryginalnym (choć krótkotrwałym) rozwiązaniem formy i materii. Użytkowość, w tak potraktowanej „rzeźbie” jest jedynie pretekstem dla stworzenia wyjątkowego efektu architektury – nierzadko bez wspólnej zasady, uznanej reguły, odniesienia do konkretnej teorii.

Ten, kto chce mieć dowody na ostateczny rozpad witruwiańskiej triady musi zobaczyć artefakty dorocznego budowania Serpentine Pavillon w Kensington Gardens czy pawilonów wystaw światowych EXPO będących wydarzeniem tak „ulotnym” w swoim istnieniu jak trwała jest wyrazistość indywidualnych aspiracji architektów. Tymczasowość takiej efemerydy nie oznacza, że zanika idea architektury. Ta trwa, tak długo na ile pozwala pamięć o budowli – na ile zrozumiałe są słowa, myśli i szkice, fragment budulca lub pozostawiony na nim kolor czy faktura. Odbudowany, po latach, barceloński pawilon Ludwika Miesa van der Rohe nie pozostawia wątpliwości, że ostatecznie wartości sztuki (choćby najbardziej kruchej) wykraczają poza jednostkę, poza jej czasy i warunki istnienia. Co potwierdzają słowa Heraklita: Nie ma niczego, wszystko się staje.

Kurator Konkursu, dr hab. inż. arch. Marcin Charciarek

Sąsiedzka przestrzeń. Studenci Politechniki Krakowskiej zaprojektują innowacyjny pawilon

i

Autor: materiały prasowe Sąsiedzka przestrzeń. Studenci Politechniki Krakowskiej zaprojektują innowacyjny pawilon

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają