- Chcemy wykorzystać pomysł ze Smoghatonu, czyli instalację czterometrowej wysokości, na której ścianach rośnie kolonia mchów. Ona oczyszcza powietrze, redukuje emisję - mówi Pawlik. - To są rośliny, które wychwytują różnego typu związki chemiczne z atmosfery. Myślę tutaj o tlenkach azotu, dwutlenku węgla. Ale też w jakimś stopniu wyłapują pył na określonym obszarze. Sprawdźmy jak to działa, pora już na to - dodaje Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
The CityTree w Krakowie
Polecany artykuł:
Panel z mchu, czyli tzw. The CityTree, ma grubość 2,2 metra, jest wysoki na cztery i szeroki na trzy metry. Koszt jego zakupu szacuje się na 25 tys. euro, a roczne utrzymanie na ok. 2,5 tys. euro. Pierwsza taka konstrukcja ma pojawić się w mieście wiosną. Stanie najprawdopodobniej w okolicy Centrum Kongresowego ICE, kina Kijów lub ronda Mogilskiego. Konstrukcje The City Tree zostały już zainstalowane m.in. w Paryżu, Berlinie i Oslo. Producent deklaruje, że jedna taka instalacja pochłania smog z taką mocą, jak 275 drzew, zajmując jednocześnie 99 proc. mniej miejsca. Redukuje do 30 proc. zanieczyszczeń w odległości 50 metrów. Składa się nie tylko z mchu, ale także z inteligentnych czujników, systemu nawadniania i z paneli słonecznych.
Żeby badać skuteczność mchu w walce z pyłami zawieszonymi, miasto zwróci się o pomoc do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Więcej drzew i krzewów
Nie tylko mech w najbliższych miesiącach zazieleni miasto. ZZM ma w planach także inne działania. W Krakowie ma pojawić się więcej roślin, niż w zeszłym roku. - Drzew chcemy posadzić 2,5 tysiąca. Liczbę krzewów chcemy potroić do 300 tysięcy - zapowiada Łukasz Pawlik. W mieście pojawią się też nowe łąki kwietne. Zobaczymy je przy ul. Konopnickiej, Armii Krajowej, Conrada, Bora-Komorowskiego i Wielickiej. Przybędzie ich także w miejskich parkach.
>>> Tak dzisiaj wyglądają wnętrza hotelu Cracovia! [ZDJĘCIA, AUDIO]
Posłuchaj materiału Ewy Sas, reporterki Radia ESKA: