Na nowym odcinku powstanie imitacja Gór Stołowych, a wszystko po to, by stworzyć podopiecznym ośrodka namiastkę dzikiej przyrody. Będą tablice edukacyjne i labirynt. Ścieżka ma rozwijać koordynację ruchową i myślenie abstrakcyjne. Jak mówi mama jednej z uczennic - większość dzieci przez swoją niepełnosprawność nigdy nie pojedzie w góry, a ta ścieżka da im tego namiastkę.
Polecany artykuł:
Ścieżka sensoryczna przy ulicy Tynieckiej to pierwsze w Polsce takie miejsce dla dzieci niewidomych. Aleja Złotych Serc, bo tak ją nazwano – powstała przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Pomaga ona uczniom tej placówki poznawać różnego rodzaju podłoża. Ścieżka przyda się więc zwłaszcza do zajęć z orientacji przestrzennej dla niewidomych. Teren ma zróżnicowane podłoże: podkłady kolejowe, żwirek, piasek, mech… można po niej chodzić boso. Są też fragmenty, które mają pobudzać wyobraźnię dzieci. Posadzono tam kwiaty i pachnące rośliny: lawenda, zioła, ale też kłujące róże i parzące pokrzywy. Wszystko to ma służyć rozwojowi uczniów.
Czytaj też: Zbliża się najdłuższe zaćmienie księżyca od 100 lat! Gdzie oglądać w Krakowie?
Projekt koordynuje Fundacja Edukacyjna Dialog. Koszt kolejnego, czwartego z pięciu odcinków ścieżki to blisko 50 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą od darczyńców.
Posłuchaj jak przebiegają prace przy ścieżce sensorycznej:
Czytaj też:
>>> 22-letni Polak przywiózł do Norwegii 600 litrów wódki. Chciał ją sprzedać, ale został deportowany
>>> Nastolatkowie skatowali na śmierć 54-letniego mężczyznę. Grozi im 10 lat więzienia
Zobacz TO WIDEO: