Sezon grzewczy 2022: od kiedy zaczną grzać w blokach?
Lato, a wraz z nim upały, to już tylko wspomnienie. We wrześniu 2022 w powietrzu coraz częściej czuć nadchodzącą jesień, a za oknami robi się już coraz chłodniej. Spadek temperatury jest odczuwalny już także w mieszkaniach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób dopytuje, od kiedy sezon grzewczy 2022/2023 rozpocznie się na dobre. Zgodnie z prawem, sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Kiedy kaloryfery w blokach zaczną więc grzać? Niektórzy już nie mogą się tego doczekać, inni - wręcz przeciwnie! Mieszkańcy kilku osiedli w Białymstoku już od 15 września 2022 mogą się cieszyć z włączonych kaloryferów. Z kolei w Krakowie, MPEC poinformował, że dostawy ciepła dla odbiorców uruchomi we wtorek (20 września 2022). Niestety, początek sezonu grzewczego 2022 oznacza także dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem. Kryzys energetyczny mocno odbije się na kieszeni Polaków. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2022/2023 i kto decyduje o tym, kiedy włączyć grzejniki? Szczegóły w dalszej części artykułu poniżej.
Przeczytaj koniecznie: Czy będzie kontrola temperatury w domach? Możemy być surowo karani, gdy zimą przekroczy 19 stopni!
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2022/2023
W spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych sezon grzewczy 2022/2023 jeszcze nie ruszył. Zarządcy nie grzeją, a kaloryfery w mieszkaniach są zimne. Przyjęło się, że sezon grzewczy rozpoczyna się najczęściej na przełomie września i października. Kiedy dokładnie kaloryfery zaczną grzać? To indywidualna decyzja zarządcy budynku, na którą wpływ ma kilka czynników:
- indywidualna decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego - niektóre spółdzielnie / wspólnoty z góry określają datę rozpoczęcia sezonu grzewczego,
- temperatura na zewnątrz - kiedy średnia temperatura na zewnątrz spada poniżej przyjętej normy, zarząd podejmuje decyzję o włączeniu kaloryferów; może to być np. 10 stopni C,
- informacje od mieszkańców - niektóre spółdzielnie i wspólnoty czekają na informacje od mieszkańców - gdy ci zgłaszają potrzebę włączenia kaloryferów, zarząd może podjąć decyzję o uruchomieniu grzejników,
- temperatura w mieszkaniach - przy podejmowaniu decyzji o włączeniu kaloryferów przydatne dla spółdzielni i wspólnot mogą być także przepisy mówiące o minimalnej temperaturze w pomieszczeniach w budynkach mieszkalnych; rozporządzenie ministra infrastruktury określa, że jest to 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach; jeśli więc temperatura w mieszkaniach spadnie poniżej tych wartości, większość spółdzielni i wspólnot podejmuje decyzję o uruchomieniu sezonu grzewczego.
Mieszkańcom, którzy już nie mogą się doczekać, aż kaloryfery będą ciepłe, przypominamy, że szybsze rozpoczęcie sezonu grzewczego 2022/2023 wiąże się także z większymi kosztami. Odkręcone grzejniki generują już bowiem dodatkowe opłaty za ogrzewanie, które trzeba będzie opłacić wraz z czynszem. Dlatego już teraz wielu mieszkańców deklaruje, że woli się cieplej ubrać i otulić w domu kocem niż narażać się na jeszcze większe rachunki za ogrzewanie.
Przeczytaj także: Wałbrzych. Nielegalne biedaszyby wróciły. "Nie stać nas na węgiel"
Staruszka ROZEBRAŁA STODOŁĘ, żeby mieć drewno na opał?!
Włącz podcast i posłuchaj, co przed zimą mówią mieszkańcy najbiedniejszej polskiej gminy!
Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.