Fotografie opublikowało na Facebooku Centrum Nurkowe Scuba Elite. - Zdjęcia wykonane w miejscu, w którym bardzo często z półki skalnej ktoś skacze, a dosłownie 3-5 m pod taflą wody znajdują się takie bloki skalne oraz wystające pręty zbrojeniowe - czytamy we wpisie.
W wyznaczonych strefach, z których można korzystać legalnie, takie zagrożenia zostały usunięte.
Korzystanie z niebezpiecznych, nielegalnych kąpielisk, to jeden z typowych powodów wypadków nad wodą obok brawury i alkoholu. Według danych Komendy Głównej Policji, w 2016 roku na terenie województwa małopolskiego utonęło 37 osób. W 2015 roku były to 43 osoby, a w 2014 aż 50.
W czasie wakacji miejsca wypoczynku, kąpieliska i akweny będą sprawdzane przez policję - między innymi przez komisariat wodny. A w jaki sposób sami możemy zadbać o bezpieczeństwo? - Trzeba wybierać takie miejsca do kąpieli, które są pod nadzorem służby ratowniczej - mówi podinsp. Sławomir Halat z krakowskiego komisariatu wodnego. - Niemniej jednak nie zwalnia to opiekunów, dorosłych, z permanentnej kontroli dziecka. Nie spuszczajmy go z oka sądząc, że dojrzy je ratownik czy ktoś odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Ta osoba w ciepłe dni ma nierzadko tysiące ludzi pod sobą, a my mamy tylko swoją pociechę - dodaje. Apeluje również, by wybierając się nad wodę zabierać specjalne akcesoria do pływania dla dzieci, takie jak rękawki czy koła, a nie tylko dmuchane zabawki.
Pamiętajmy także, by nie wchodzić i nie skakać do wody w miejscach zabronionych, nie pływać po spożyciu alkoholu, a także w czasie burzy, mgły i porywistego wiatru.
Polecany artykuł: