Ta uchwała to zgoda na rozbudowę Valeo. Tak aktywiści komentują decyzję skawińskich radnych pozwalającą rozszerzyć tamtejszą specjalną strefę ekonomiczną. Oznacza to, że zakład będzie miał dostęp do 3 nowych hal montażowych. Magazyny obecnie należą do prywatnego przedsiębiorcy, dzięki rozszerzeniu strefy będzie tam można przenieść część linii montażu.
Przedstawiciele Skawińskiego Alarmu Smogowego obawiają się, że zgoda na rozszerzenie działalności Valeo w praktyce będzie oznaczała wzrost produkcji: - To jest kolejny skawiński cud. Produkcja oraz emisja do powietrza mają się nie zwiększyć, ale na sesji rady miejskiej dyrektor Valeo mówił o tym, że z tych linii montażowych produkty będą wracać do zakładu, więc jeżeli zwiększamy ilość montażu, to będziemy produkować więcej. Nie rozumiemy, jak to może nie podnosić wolumenu produkcji - mówi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.
Czytaj też >>> Witamy w dżungli, czyli trawa do pasa i zarośnięte ławki [ZDJĘCIA]
Inicjatorem przyjęcia uchwały był burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko. Zapytaliśmy go, czy obawy strony społecznej są słuszne: - Nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ nie mam takiej wiedzy. Czy prace w nowych halach montażowych zwiększą emisję? Mam nadzieję, że nie - mówi burmistrz Skawiny.
Skontaktowaliśmy się z dyrektorem Valeo w Skawinie. Otrzymaliśmy oświadczenie, które publikujemy na dole artykułu. Nie odpowiedziano nam jednak na pytanie, czy rozszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej oznacza wzrost produkcji.
Polecany artykuł:
Działania burmistrza i zgoda radnych zbulwersowały przedstawicieli Skawińskiego Alarmu Smogowego. Łukasz Kurlit przypomina, że Rada Społeczna ds. Ochrony Powietrza zasugerowała burmistrzowi konkretne działania, które mogłyby zmusić Valeo do rozwiązania problemu fetoru palonej gumy. Pisaliśmy o tym tutaj. Zapytaliśmy Norberta Rzepisko, jak zgoda na potencjalne zwiększenie produkcji Valeo ma się do zaleceń jego organu doradczego: - Nie da się wymazać Valeo z przestrzeni Skawiny jednym ruchem gumki. Ważne jest, by doprowadzić do tego, by jak najszybciej zająć się problemem zanieczyszczeń. Działania gminy zmierzają jasno w tym kierunku. Drugą rzeczą jest, by jasno sprecyzować i pomóc Valeo w tym, by jak najszybciej poprawiła jakość powietrza i zmieniła swój wizerunek wśród mieszkańców - mówi burmistrz Rzepisko.
Zobacz też >>> Dogadasz się z Ukraińcem? Sprawdź najpopularniejsze zwroty!
Valeo kategorycznie zaprzecza zarzutom mieszkańców, o których pisaliśmy między innymi tutaj, jakoby zakład był odpowiedzialny za emisję fetoru w okolicy. Jak czytamy w oświadczeniu: "Informacja o emitowaniu przez zakład Valeo do atmosfery substancji szkodliwych oraz uciążliwych jest nieprawdziwa". Co ciekawe w tym samym oświadczeniu firma przyznaje się do odpowiedzialności za fetor: "Valeo intensywnie pracuje nad znalezieniem i zastosowaniem możliwie najskuteczniejszej metody niwelacji uciążliwości zapachowej pochodzącej z zakładu".
Posłuchaj materiału Marcina Kozielskiego, reportera Radia ESKA:
Prezentujemy pełną treść oświadczenia Valeo w Skawinie (pisownia oryginalna):