- Drobny, ale bardzo ciekawy projekt "Mini ogródek" jest już zrealizowany. W trakcie realizacji są sprawy senioralne, czyli tworzenie Centrum Aktywności Seniorów. Realizujemy też sprawy związane z kształtowaniem terenów zielonych. Uważam, że większy nacisk musimy położyć w najbliższym czasie na miejsca parkingowe i informowanie kierowców, gdzie są w danej chwil wolne. Musimy również położyć nacisk na informację płynącą od miasta, chociażby stworzyć aplikację informującą o smogu - wylicza Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa.
Plany są ambitne. Wśród nich jest również projekt dotyczący rowerzystów, których w stolicy Małopolski jest coraz więcej. - Cały czas nie wiemy, jaki procent mobilności w mieście to jest ruch rowerowy. Nie znamy dokładnych liczb. Wideodetekcja pomogłaby policzyć rowerzystów. Może też pomóc w sterowaniu światłami, żeby sprawnie zarządzać ruchem i uzgadniać go między rowerzystami, samochodami i pieszymi - mówi Wojciech Przybylski z Krakowskiego Parku Technologicznego.
Łącznie w strategii Smart_Kom zawarto 24 projekty. Ich opracowanie kosztowało dwa miliony złotych. Środki pozyskano z funduszy unijnych. Na razie jednak magistrat nie jest w stanie określić, kiedy projekty inteligentnego miasta wejdą w życie, ani nawet czy znajdą się na to pieniądze.
Posłuchaj materiału Tomasza Zielenkiewicza, reportera Radia ESKA: